Voda přírodních koupalištích je vhodná ke koupání, počasí ale zatím k radovánkám nepřeje

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 18. červen 2020 18:00

Voda ve sledovaných přírodních koupalištích v Plzeňském kraji je podle informací hygieniků kvalitní a vhodná ke koupání. Pouze místy má mírně zhoršené, smyslově postižitelné vlastnosti, není ale zdravotně závadná. Voda však zatím má kvůli chladnějšímu a deštivému počasí nižší teplotu, většinou do 20 stupňů. 

Kvalitní koupání i třeba potápění v čisté vodě průhledné do velké hloubky je podle odborníků v nádrži Hracholusky. Naopak v přehradě České údolí u Plzně má voda jen velmi malou průhlednost a ke koupání ji nedoporučují. Hygienici ale v Českém údolí kvalitu vody nesledují.

Dobrou kvalitu vody, místy s mírně sníženou průhledností, mají rybníky v Plzni. Podle hydrobiologa Jindřicha Durase mají ale stále velký podstav. "Kvalita vody dobrá, ale množství je obecně trvale v minusu. Nezvykle příznivý déšť je dárek hlavně pro krajinu a vegetaci. Do rybníků ale krajina pustí jen nepatrně, protože zatím má sama pořád ještě velký nedostatek. No a ze sídlišť nad rybníky nepřiteče vůbec nic," konstatoval. Například v největším Boleveckém rybníku chybí metr vody. Správci městských lesů a vod v rybníku už několik let kosí podvodním kombajnem vodní rostliny. "Je otázka, jak dlouho ještě bude sklízení vůbec technicky možné, protože žací lišta je efektivní při kosení v hloubce jeden až 1,8 metru. Také dostat se s nákladem vegetace dost blízko ke břehu, aby se dala biomasa vyložit, není snadné," uvedl Duras.

Šídlovský rybník je upuštěný kvůli opravě hráze. V Seneckém rybníku chybí zhruba 1,5 metru vody. Voda má nazelenalou barvu, která je způsobena mikroskopickými řasami. V posledních velmi suchých letech se do Seneckého rybníka dostává hodně podzemní vody bohaté na sírany. Na koupání to nemá žádný vliv a pro člověka to nepředstavuje žádné riziko, v kyselém prostředí ale vydrží růst jen výjimečně přizpůsobené druhy řas.

čtk