Vláda oznámila zpřísnění opatření. A v pátek přijde další!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 10. listopad 2021 10:14
Vláda oznámila zpřísnění opatření. A v pátek přijde další! ilustrační. Foto: Vláda ČR

Nová koronavirová opatření schválila na svém dnešním jednání vláda. V době, kdy počty nakažených prudce stoupají, ale zatím rozhodla pouze o nošení respirátorů na univerzitách ve skupině nad 50 lidí a testování všech neočkovaných zdravotníků. 

„Od 15. listopadu bude povinně testován každý zaměstnanec v lůžkové péči. Zkrátka každý, kdo přichází do kontaktu s paicenty a není očkován, tak bude povinné jednou za 7 dní testování s účinností od pondělí,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Další opatření se týká zejména vysokých škol. „Rozšiřujeme podmínku nošení ochrany dýchacích cest zejména na vysoké školy, tam kde bude alespoň 50 studentů nebo žáků na jednom místě. At jsou to vysoké školy, odborné školy, základní nebo střední školy. Bude nutné, aby měli studenti i v rámci výuky nasazené respirátory,“ řekl Vojtěch.

Novinkou je i fakt, že cizinci, kteří dlouhodobě legálně pobývají na území ČR, budou mít očkování proti covidu-19 hrazeno z rozpočtu ministerstva zdravotnictvi.

Opatřením není konec, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš svolal na zítra Radu pro zdravotní rizika, kde se budou projednávat další opatření. "Nebude ale žádný lockdown," ujistil Babiš. Na ministerstvu zdravotnictví se ale přitom skloňuje opatření, které zavedlo například Rakousko a část Německa i Slovenska. Tedy to, že by na některá místa mohli pouze lidé s očkování nebo s potvrzením o prodělání nemoci.