Věříme, že se nám zákazníci vrátí, vítají zrušení prokazování certifikáty plzeňští restauratéři i zástupci služeb

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 9. únor 2022 10:18
Věříme, že se nám zákazníci vrátí, vítají zrušení prokazování certifikáty plzeňští restauratéři i zástupci služeb Foto: J. Vízner

Hotely, restaurace, fitness centra i pořadatelé akcí v Plzeňském kraji věří, že od čtvrtka, kdy se u nich zákazníci nebudou muset prokazovat certifikátem o očkování proti covidu-19, začne do jejich provozoven proudit výrazně více zákazníků. I při současném zdražovaní energií například někteří lákají i na motivační slevové akce.

Nová pravidla, která zruší prokazování covidovými certifikáty, budou podle ministerstva zdravotnictví platit od půlnoci ze středy na čtvrtek, ve středu je projedná vláda. Prokazovat certifikátem se nebude v podstatě nikde.

"Obecně je teď nutné v lidech vzbudit opět zájem cvičit a udržovat si zdravou mysl a zvyšovat i svou obranyschopnost," řekla manažerka jednoho z fitness center v Plzni Alena Nováková. Plzeňáky se prý snaží motivovat, aby chtěli cvičit, aby se nebáli. Díky reklamě i sociálním sítím by měla návštěvnost po jarních prázdninách, které skončí v neděli, zesílit. Za dva roky pandemie, kdy klesla až o polovinu.

"Už se objednává víc lidí, dosud měli strach. Ještě jim je třeba dát čas, za měsíc to bude lepší," řekla plzeňská kosmetička Anna Bartoňová. Podle ní se ale vše vrátí do normálu až za jeden dva roky. "Zatím větší objednávky necítím, ale věřím tomu, pokud vláda opět neobnoví 'bláznivá' protiepidemická opatření. Lidé potřebují cítit svobodu a navíc tomu už plno z nich nevěří," řekl Hana Klůcová, majitelka Vlasového a kosmetického studia v Kollárově ulici v Plzni. Také před pár dny otevřená restaurace v Plzni na Americké věří, že se hosté okamžitě po oteplení nahrnou. "Hodně udělají zahrádky. Myslím, že hlavně restaurace s moderním konceptem, stejně jako vesnické hospody, budou hodně v kurzu," uvedl výčepní Michal Král.

Tomáš Silovský, ředitel jednoho z hotelů na plzeňském náměstí, také ještě nepociťuje nárůst rezervací. "Únor je vždycky mrtvý, rozběhne se to až v březnu," uvedl. Podle něj certifikáty neměly valný význam, protože ti, kteří je neměli, si našli cestu, jak nařízení obejít. Hotel má zatím otevřená jen dvě patra ze čtyř. "Program na letošní rok probouzí naděje na mnoho zajímavých akcí, jaké tu ještě nebyly nebo se na ně dlouhou dobu čekalo," řekla Ivana Hušáková z Měšťanské besedy, plzeňského kulturního stánku.

čtk