Včelám z úlů na střechách městských budov v Plzni se daří, letos daly 90 kilo medu

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 10. prosinec 2021 14:40
Včelám z úlů na střechách městských budov v Plzni se daří, letos daly 90 kilo medu Foto: město Plzeň

Včelám z úlů rozmístěných na střechách městských budov v Plzni se letos daří. Šest včelstev letos vyprodukovalo téměř 90 kilogramů medu. První dva úly nechal magistrát umístit na střechu radnice v historickém centru města v roce 2019 a o rok později z nich stočil prvních 17 kilogramů medu. Později přidalo město po dvou včelstvech na budovy úřadu ve Škroupově ulici a v Koterovské ulici v Plzni. 

„Našimi včelaři jsou Pavel Mach s dcerou, kteří věnují včelám náležitou péči a pozornost. V sezoně od dubna do srpna jsou včely kontrolovány jednou za čtrnáct dní, mimo sezonu přibližně jednou za měsíc,“ uvedl ředitel magistrátního úřadu správních agend Petr Triner, do jehož gesce spadá správa magistrátních budov. Podle něj v minulých dnech došlo k pravidelnému, několikrát ročně se opakujícímu, léčení včelstev od roztoče rodu varroa. Léčení proběhlo pomocí aerosolu a do měsíce bude zopakováno. Včely v České republice nemají přirozenou obranyschopnost a napadení tímto roztočem může celé včelstvo zdecimovat. Cílem léčby je proto ochránit populaci včel pro následující rok.

Zimní období včely přežívají v chomáči, kde se zahřívají. Včely v zimě zpracovávají zásoby z letních měsíců, případně jsou dokrmovány sladkým roztokem. Je proto velmi důležité, aby bylo ze strany včelařů zkontrolováno, že na konci léta jsou včely dostatečně nakrmené a přežijí tak do jara.

"Máme šest včelstev, která letos vyprodukovala téměř devadesát kilogramů medu. To dokazuje, že se včelám dobře daří i ve městě a že je o ně dobře pečováno,“ dodal primátor města Plzně Martin Baxa.