V zavřených skiareálech v Plzeňském kraji lidé sáňkují

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 30. prosinec 2020 18:21
špičák - děti (2) ilustrační foto, plzen.cz

Přestože lyžařské areály v Plzeňském kraji musejí být kvůli vládním nařízením proti šíření koronaviru zavřené, svahy prázdné nejsou. Plní je desítky turistů, lidí se sáňkami či boby. Desítky lidí byly například v železnorudských areálech Ski&Bike Špičák či Nad Nádražím - Beveder. V provozu je v Železné Rudě lanovka na Pancíř, ale pouze pro turisty, lyžaře nepřeveze. Kvůli nedostatečné vrstvě sněhu se zatím strojově neupravují běžecké stopy.

Běžkaři si ale zejména ve vyšších polohách podle pracovníků infocenter v Modravě a Železné Rudě některé stopy sami prošlapali.

V železnorudském areálu Nad Nádražím - Belveder jsou nyní zasněžené tři sjezdovky. I když vleky stojí, pracovníci areálu dál vyrábějí technický sníh a čekají, jak se bude situace vyvíjet v novém roce. "Teď, když nejezdíme, je tady možná tak 400 lidí za den. Na saních, bobech, dětí i dospělých," řekl Ladislav Zísler z areálu. Pozastavil se nad tím, že areály musí stát, i když dokázaly na rozdíl od současné situace na dodržování vládních nařízení dohlížet.

"Když jsme byli v provozu, vše jsme hlídali. Lidé dodržovali opatření, 99 procent jich nosilo roušky, včetně dětí, dodržovali rozestupy, byli ukáznění, nikde se neshlukovali a vše bylo bez jakýchkoliv problémů. Teď se koukám na webkameru, lidí je na sjezdovce plno, roušky nikdo nemá, rozestupy se nedodržují," poznamenal Zísler. Podle něj není v silách provozovatelů lidem zabránit v přístupu na zasněžené svahy.

V Železné Rudě je v provozu už historická lanovka na Pancíř, kterou provozuje město. "Skiareály nesmí jezdit. Naše lanovka je zjednodušeně řečeno v kategorii veřejné dopravy, která jezdit může, nicméně třeba lyže přepravovat nesmí," uvedl starosta Filip Smola (ČSSD). "Retro" lanovka na Pancíř je v provozu od roku 1971, a je tak jednou z nejstarších sedačkových lanovek v Česku. Jezdí ze stanice Špičák v nadmořské výšce 860 metrů do stanice Hofmanky (1085 metrů nad mořem) a dál na Pancíř s nadmořskou výškou 1214 metrů.

Železná Ruda, která je největším lyžařským střediskem Plzeňského kraje, provozuje v zimě skibus na přepravu mezi lyžařskými areály. "Vzhledem k současné situaci, kdy jsou uzavřeny areály, není možné poskytovat ubytovací služby a není možné ani upravovat běžkařské trasy, jsme v rámci úspor za provoz rozhodli o dočasném přerušení provozu Skibusu od 1. ledna," uvedl Smola. Jakmile se vládní nařízení a restrikce uvolní, provoz skibusu se opět obnoví, dodal.

čtk