V Plzeňském kraji podstoupilo testy na koronavirus 25 lidí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 27. únor 2020 18:12
Nemocnice Klatovy - transfúzní oddělení 2 ilustrační

V Plzeňském kraji dosud podstoupilo testy na koronavirus 25 lidí, všechny byly negativní. Ve dvoutýdenní domácí karanténě je preventivně několik desítek dalších lidí, kteří přicestovali z rizikových oblastí Asie či Evropy, řekl ve čtvrtek krajský epidemiolog Petr Pazdiora. Mezi lidmi, kteří jsou v karanténě, jsou například studenti Západočeské univerzity v Plzni, kteří se tento týden vrátili ze stáže v Íránu.

V domácí karanténě je například sedm studentů a dva pedagogové, kteří se v úterý vrátili ze stáže v Íránu. "Podstoupili hned v Praze v nemocnici Na Bulovce testy, všechny byly negativní. Z preventivních důvodů ale zůstávají dva týdny doma v karanténě," řekla Stará. Univerzita má na stážích po Evropě i Asii desítky studentů i některé akademiky. Jeden člověk je například v Číně, sedm v Itálii, 23 v Německu, čtyři na Tchaj-wanu, jeden v Japonsku a další v Rakousku, Francii či USA. Většina z nich se ale nezdržuje v rizikových oblastech s výskytem koronaviru. Univerzita je se studenty i akademiky v kontaktu. Studentovi, který je v Miláně, nabídla univerzita možnost ukončení stáže, ale nepřijal to, dodala mluvčí ZČU Šárka Stará.

Fakultní nemocnice v Plzni k dnešnímu dni odebrala vzorky na přítomnost koronaviru 23 pacientům. "Všechny doručené výsledky jsou negativní," řekla mluvčí Gabriela Levorová. Podle vedoucího lékaře epidemiologického oddělení Jaroslava Jirouše je páteřním pracovištěm pro zvládnutí případného onemocnění koronavirem Klinika infekčních nemocí a cestovní medicíny, která má připravené pracoviště izolace s deseti lůžky. Pokud by se u testovaného pacienta potvrdila přítomnost nového koronaviru, záchranná služba by ho převezla do pražské Nemocnice Na Bulovce. Záchranná služba by k tomu využila vozidlo pro přepravu infekčních pacientů, které má speciální úpravu pro lepší dekontaminaci, řekl Martin Brejcha ze záchranné služby.

Připravené jsou také nemocnice zřizované krajem. Stejně jako fakultní nemocnice na svých webech informují o tom, jak mají lidé postupovat v případě podezření na onemocnění. Všechny nemocnice mají zpracovaný závazný dokument popisující postup ošetření, vyšetření a předávání informací v případě pacientů s možnou infekcí koronavirem. Nemocnice si také vytvořily zásoby ochranných pomůcek a prostředků pro pacienty i personál, řekl mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.

Na krajském úřadě se v úterý konala koordinační schůzka zástupců kraje, složek integrovaného záchranného systému, krajské hygienické stanice a krajského vojenského velitelství k připravenosti kraje na možný výskyt koronaviru. Žádná opatření hejtmanství nepřijalo, není zatím naplánována ani další schůzka. Podle mluvčí hejtmanství Aleny Marešové kraj spolupracuje s hygieniky a v případě potřeby může rychle jednat.

čtk