V některých případech může termokamera přinést více škody než užitku, tvrdí odborník

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 4. duben 2020 12:02

Ministerstvo zdravotnictvích plánuje nakoupit a instalovat do svých nemocnic termokamery, které mají při vstupu upozornit na osoby, které mohou mít koronavirus. Podle Milana Honnera z výzkumného centra NTC, který je zároveň vedoucím odborné skupiny termodiagnostiky Asociace technických diagnostiků ČR, je sice termovizní měření tělesné teploty užitečným nástrojem v boji proto koronaviru, ale nese s sebou mnoho potenciálních problémů. Zkušenosti a znalosti expertů NTC proto Západočeská univerzita nabídla Ministerstvu zdravotnictví ČR.

Měření pomocí termokamery probíhá bezkontaktně na dálku, což se může jevit jako výhoda. Podle Honnera je to zároveň ale také záludné. "Protože prostředí mezi měřeným povrchem a termokamerou dokáže výsledky stanovení teploty zkreslit. Každý si dovede představit, že pokud v cestě měřenému záření stojí rouška nebo čepice, přes kterou měřený člověk není vidět, termokamerou asi dobře měřit nepůjde. Ne každý si také uvědomí, že například přes brýle tepelné záření neprochází, i když je přes ně vidět. Termokamera v tomto případě měří teplotu povrchu brýlí, a ne teplotu lidského oka," popsal Honner.

Termokamera je podle něj užitečný nástroj, ale nemůže pomoci s diagnostikou nakažených, pokud se u nich nákaza neprojevuje zvýšením teploty lidského těla. "Určitou těžkostí je také to, že na povrchu lidského těla není vždy a všude vnitřní teplota, jejíž nárůst nad 37 nebo 38 °C máme za úkol zjistit. Naprosto zřetelné je to v případech, kdy osoby vstupují do budovy z vnějšího prostředí, zvláště teď, když je venku ještě chladno. Spolehlivě je vnitřní teplota těla zjistitelná například v koutku oka nebo v jiných tělních otvorech, ale z různých důvodů je obtížné tato místa použít," dodal Honner.