Lidé v karanténě nesmí třídit odpad, použité roušky je nutné dát do plastového obalu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 4. duben 2020 11:00

Ministerstvo životního prostředí České republiky vydalo leták, v němž radí, jak v období pandemie koronaviru nakládat s odpadem tak, aby se zejména nenakazili pracovníci, kteří svoz zabezpečují. Z letáku se lidé dovědí, jak mají postupovat v případě, že jsou zdraví nebo v povinně nařízené karanténě či s prokázaným onemocněním COVID-19.

Mimo jiné se v něm uvádí, že domácnosti s osobami v karanténě či onemocněním COVID-19 nesmí třídit odpad do barevných kontejnerů. Běžný domácí odpad musí všichni lidé před odložením do popelnice zabezpečit, to znamená dát do silnějšího igelitového pytle a zavázat. Použité respirátory, roušky či rukavice mohou po použití odkládat do směsného komunálního odpadu až poté, co je vloží do plastového obalu, a následně ještě do dalšího plastového obalu, který pevně zavážou. Odvoz materiálu do sběrných dvorů je nutné odložit na později.

„Město Plzeň proto žádá občany, aby odpad, který je určen do sběrného dvora, například nábytek, lednice, televizory a jiné, zatím uskladnili doma. Do sběrných dvorů je mohou odvézt až po ukončení mimořádných opatření,“ uvedla Dagmar Svobodová Kaiferová, vedoucí Odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně. Na území města Plzně jsou v současné době sběrné dvory uzavřeny. Výjimkou je jen sběrný dvůr v ulici Edvarda Beneše, který však slouží pouze pro podnikatele.

„Po ukončení mimořádného stavu budou tyto služby okamžitě obnoveny tak, jak byli občané zvyklí,“ dodala Dagmar Svobodová Kaiferová.