Uzavírka silnice do Železné Rudy komplikuje dopravu místním i turistům

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 25. červenec 2022 06:50
Uzavírka silnice do Železné Rudy komplikuje dopravu místním i turistům ilustrační. Foto: pixabay

Velké komplikace znamená pro řidiče rekonstrukce silnice tahu z Klatov přes Špičák do Železné Rudy. 

 

Řididči, kteří míří na Šumavu z tohoto směru, čeká dlouhá objížďka. Kamiony si zajedou dokonce zhruba 75 kilometrů. „V současné době provádíme dlouho připravovanou opravu komunikace 2/190 mezi Špičáckým sedlem a Hojsovou Stráží, jedná se o zhruba sedmikilometrový úsek,“ uvádí technický ředitel Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Martin Vít. Objízdné trasy jsou značené už od Klatov.

Vedení obce a mnohým místním se ale nelíbí, že se silnice opravuje uprostřed hlavní sezóny a  navíc je uzavřená celá. „Strašně mě štve, když se místo rozumné domluvy a kompromisu protlačí špatné rozhodnutí na sílu. Tahle uzavírka nám bohužel způsobí velké problémy, přitom šlo věc řešit kyvadlovou dopravou, jak jsem opakovaně navrhoval,“ vyjádřil se na sociálních síti starosta Železné Rudy, Filip Smola.                                                                         

Podle technického ředitele Správy a údržby silnic Plzeňského kraje ale není v tomto případě kyvadlová doprava v místě možná. „Vzhledem k tomu, že se komunikace nachází ve vyšší nadmořské výšce, prakticky na severní straně, tak jsem zvolili takovou technologii opravy, abychom eliminovali pracovní spár, tedy aby asfaltové vrstvy byly pokládány v jednom kuse,“ vysvětluje důvod úplné uzavírky Vít. Povrch pak bude kvalitnější a rekonstrukce nepotrvá tak dlouho. 

 Uzavírka ale neznamená komplikace pouze pro místní, ale také pro turisty, kteří na Šumavu míří. „Myslím si, že pro všechny lidi, kteří musejí nějakým způsobem dopravovat po Šumavě vozem, tak pro ně je to asi docela hloupé, protože ten čas na opravu asi nebude ideální,“ míní jeden z oslovených turistů.

Uzavírka navíc ovlivnila i návštěvnost oblíbených turistických cílů. „Zmenšil se určitě provoz, jak tady u nás na stánku, tak vlastně návštěvnost na Černém jezeře také klesla a je znát i ta doprava. Ti lidé neví, kudy mají jet. Podle mě na to jezero ani často nejdou, protože neví, jestli tady vůbec můžou zaparkovat a jestli můžou projet někam dál nebo nemůžou,“ prozradil majitel stánku s občerstvením.                                                                                                                                               

Jiní jsou s komplikacemi naopak smířeni. „Já si myslím, že ta uzavírka, že to je v pořádku, tam je prostě spára v prostředku a musí se to udělat vcelku a jestli se má čekat do zimy, to už bude sníh,“ uvažuje jeden z místních obyvatel. 

Úsek mezi Hojsovou stráží a Špičákem bude neprůjezdný celkem tři týdny, opravy začaly 18. července a mely by skončit 7. srpna. Pokud budou dobré klimatické podmínky, tak zřejmě i o dva dny dříve.