Univerzitní kolegové pomáhají pětičlenné rodině po ztrátě táty archeologa

Zveřejněno v Z regionu
Od - sobota, 17. prosinec 2022 10:01
Univerzitní kolegové pomáhají pětičlenné rodině po ztrátě táty archeologa Foto: Donio

Ladislav Šmejda, dlouholetý akademický pracovník Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni, zemřel po těžké nemoci v pouhých 47 letech. Kolegové na něj vzpomínají nejen jako na jednoho ze zakladatelů katedry archeologie, ale také na výjimečně laskavého a podporujícího člověka. Nyní chtějí v těžké chvíli pomoci jeho ženě a čtyřem dospívajícím dětem. Proto založili sbírku, která by jim pomohla překlenout první těžký rok bez manžela a tatínka.

„Nad jeho odchodem nesmutníme jenom my a naši studenti, ale především jeho statečná žena Martina a čtyři dospívající potomci. Ztratili nejenom manžela a tátu, ale také důležitý zdroj finanční stability. Ke všemu zůstali sami v rozestavěném domě na hypotéku. Kvůli Láďově zdravotnímu stavu odmítla pojišťovna hypotéku při jejím refinancování pojistit. Úmrtí manžela a táty je nejenom neskutečná psychická a sociální, ale finanční nálož, jejíž důsledky si mnohdy nedokážeme ani představit,“ vysvětluje zakladatel sbírky na serveru Donio.cz Petr Kupka z katedry antropologie. Svého zesnulého kolegu popisuje jako výjimečně laskavého a podporujícího člověka, který udivoval energií, vstřícným postojem a neotřelými nápady. Neotřelost dokazoval i ve své práci, v níž kombinoval archeologické metody a dálkovým průzkumem, jež používal při terénním výzkumu po celém světě.

„Cílovou částku sbírky představuje přibližná výše Láďova ročního příjmu, o niž jeho rodina přišla. Měla by Láďově rodině pomoci překonat první těžký rok,“ doplňuje Kupka, který sbírkou oslovil nejen kolegy Ladislava Šmejdy, ale také jeho současné i bývalé studenty. Sbírka byla zveřejněna 12. prosince a už o tři dny později byla cílová částka 500 tisíc korun vybrána, sbírka bude pokračovat do poloviny února.

https://www.donio.cz/peticlenne-rodine-po-ztrate-taty