Západočeská Expedice Z101 pokřtila knihu o svém putování Afrikou

Zveřejněno v Z regionu
Od - pátek, 16. prosinec 2022 14:32
Západočeská Expedice Z101 pokřtila knihu o svém putování Afrikou Foto: Expedice Z101

Expedice Z101, která již patnáct měsíců putuje Afrikou, vydala knihu Expedice Z101 – Cestou Hanzelky a Zikmunda s podtitulem Africká etapa 1. část: Z Tuniska do ostrovních rájů. Rok a čtvrt trvající dobrodružství na černém kontinentu je psáno formou deníku, který doprovází řada unikátních fotografií z Tuniska, Egyptu, Súdánu nebo Seychel.

Knihu ze své africké cesty plné nástrah a nečekaných zvratů pokřtil Tomáš Vaňourek spolu s jejím kmotrem Martinem Písaříkem ve čtvrtek 1. prosince v kavárně Langhans. Projekt Expedice Z101 ale sepsáním knihy zdaleka nekončí.

„Nejbližší kroky povedou zpátky do Chartúmu, ve kterém na nás čeká odstavený expediční speciál George (pozn. red. automobil pojmenovaný na památku Jiřího Hanzelky). Zanechal jsem ho tam v jedné garáži v centru města na počátku ostrovní etapy před sedmi měsíci,“ prozradil Tomáš Vaňourek pro Plzeň.cz.

„Naší africkou etapu si navíc nejspíš prodloužíme a pojedeme po západním pobřeží zpátky do Maroka, které jsme museli vynechat. Dále do Alžírska a pak nás čeká ještě Latinská a Severní Amerika, takže si myslím, že minimálně do roku 2025 máme spoustu práce,“ uzavírá své plány Tomáš Vaňourek.

Komerční inženýři Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund se potkali v Praze na vysoké škole, 22. dubna 1947 opustili poválečné Československo v přesvědčení, že jejich cesta přes polovinu planety může napomoci prezentaci československých výrobků a zahraničnímu obchodu. Během cesty se z nich ale stali novináři, fotografové, dokumentaristé a cestovatelé, kteří svými reportážemi přinášeli svědectví o životě na vzdálených kontinentech.

O novou knihu Expedice Z101 můžete do 21. prosince soutěžit na facebookovém profilu ZAK TV.

PR