Úleva pro cestující, skončila velká rekonstrukce kolejí na Plaské

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 18. listopad 2021 13:21
Úleva pro cestující, skončila velká rekonstrukce kolejí na Plaské Foto: město Plzeň

Po třech měsících se na tramvajovou trať v Plaské ulic vrací běžný provoz linky číslo 1 ze Slovan do Bolevce. Skončila tak první etapa náročné rekonstrukce, při níž byly vyměněny desítky let staré koljenice, na jaře bude stavba dokončena položením zeleného zákrytu kolejiště.

plaská2"Na novou tramvajovou trať byly použity nově bezžlábkové železniční kolejnice, které jsou díky jejich pružnému uložení tišší při provozu. Staré dřevěné pražce nahradily nové z předepjatého železobetonu, jež umožní položení zeleného pásu,“ uvedl náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule. Podle jeho slov se tak po krátkém úseku na Slovanské aleji i zde Plzeňané dočkají dalšího zeleného tramvajového pásu. „Ten zde ale bude tvořen suchomilnými rostlinami z rodu rozchodníků. Podobné rostou na střechách komplexu Paluby Hamburk u hlavního nádraží,“ dodal. S osazením suchomilných rozchodníků se má snížit prašnost a hlučnost na této části tratě.

V přímém úseku tratě byl snesen stávající kolejový rošt a byly odtěženy konstrukční vrstvy. Poté bylo zhotoveno nové odvodnění, štěrkové lože a kolejový rošt. Na jaře roku 2022 pak proběhne během pětidenní výluky finální zpevnění štěrkového lože. Kolejnice budou obloženy dílci z recyklované pryže, které společně se zeleným zákrytem pomohou k omezení hluku a přenosu vibrací z provozu tramvajové tratě. Již za provozu tramvají proběhne pokládka vodozádržné vrstvy pro ozelenění a samotného zeleného pásu z rozchodníků.

Výluka na trati do Bolevce byla zahájena 20. srpna a běžný provoz tramvají s pasažéry začne ráno 19. listopadu 2021. Cestující se tak do všech stanic dostanou tramvajemi bez přestupování na autobusy náhradní dopravy. Z důvodu testování se tramvaje na trať vydaly již v úterý 16. listopadu, v tomto případě ovšem bez cestujících.

Část opravované dvoukolejné tramvajové trati, má asi 850 metrů a nezahrnuje krátký úsek v křižovatce ulic Plaské s Okounovou, který prošel obnovou před nedávnem, a vlastní obratiště na konečné tramvaje číslo 1 v Bolevci.