Udělejte dětem radost, zasaďte si jahody

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - pátek, 9. duben 2021 19:30
jahodník plzen cz ilustrační. Foto: pixabay

Někdo stihl sice zasadit jahodníky už na podzim, jarní výsadba je však výhodnější. Z jara rostliny stihnou dobře zakořenit a v květnu už mohou začít kvést. Na podzim už z nich budou silní jedinci, kteří vyženou odnože, a další rok už sklidíme maximální úrodu.

ilustrační, pixabay

Než si sazenice jahod koupíte, rozmyslete si, která odrůda je pro vás ta pravá. Odrůdy jsou rané, plodící květen a červen. Polorané dozrávají v první půlce června a pozdní dozrávají od druhé poloviny června. Také si můžete vybrat jahodníky, které plodí jednou za rok a stále plodící, kdy sklízíte úrodu i třikrát za sezonu. Jednouplodící jsou například Bounty, Andrea a Karmen. Stáleplodící zástupci jsou Everest, Lidka a Calypso.

Pokud několik let rozmnožujeme jednu rostlinu pomocí šlahounů, stává se citlivější na choroby a napadení škůdci. Po čtyřech letech je vhodné koupit novou výsadbu nebo si vzít sazenice od souseda. Pokud máte malé jahodníčky, věnujte jim péči tím, že je vsadíte do kvalitního substrátu a dopřejete jim polostín. Rostlinky ještě nemají dostatečně vyvinutý kořenový systém. Důležité je udržovat jejich půdu vlhkou. Mladé sazenice nesmí přeschnout.

ilustrační, pixabay

Slyšeli jste o Frigosadbě?

Frigosadba je nový způsob rozmnožování jahodníků. Zahradníci je na podzim vyndají z půdy a zamrazí. Frigosazenice bývají silnější a kvalitněji rostou i plodí. Lze ji vysazovat až do června.

Pokud se rozhodnete vysázet rovnou jahodové políčko, doporučuje se výsadba do řádků, kdy je odstup mezi jednotlivými rostlinami asi 30 cm. Mezi řadami nechte 60 cm šířky pro růst rostlin i snadnější manipulaci při sběru. Šlahouny rostliny neodstraňujeme, ale rovnáme do řady. Jahody potřebují humózní a propustnou hlínu. Dostatečně ji prokypřete do hloubky alespoň do hloubky 30 cm. Na záhonu pro založení jahod by neměla být v předchozím roce pěstována plodová zelenina a ovoce. Doplňte záhon o kompost nebo minerální hnojivo.

Fotogalerie