Tramvaje v Plzni dostaly novou pojistku. Mezi vozy se už neprotáhnete



Od Marie OsvaldováDnes | 11:11

Článek si můžete poslechnout v audio podobě

Plzeňské tramvaje prošly v uplynulých dnech drobnou, ale zásadní vizuální změnou. Mezi spřaženými vozy se nově objevily výrazné cedule se zákazem vstupu. Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) tímto krokem reagují na nebezpečný nešvar cestujících, kteří si zkracují cestu hazardním přecházením mezi vagony.

Reklama

Zatímco pro většinu cestujících je prostor mezi vozy tabu, řidiči i dispečeři se pravidelně setkávají s případy, kdy lidé riskují život, aby ušetřili pár vteřin času.

Nové opatření navazuje na dlouhodobou strategii dopravce, který se snaží minimalizovat nehody v městské hře. Cílem je fyzicky i vizuálně upozornit na to, že prostor mezi spřáhly není určen pro pěší. „Důvod je jednoduchý – BEZPEČNOST! Už v minulém roce jsme spustili kampaň Bezpečně do cíle, kde jsme ukázali, jak nebezpečné mohou být některé situace,“ uvádí PMDP ve svém prohlášení.

Přecházení mezi vozy soupravy je rizikové hned z několika důvodů. Kromě rizika pádu přímo pod kola rozjíždějící se tramvaje hrozí také sevření v zatáčkách nebo zranění o elektrické kabely a spřahovací mechanismus. „Přecházení mezi vozy soupravy je hazard, který obvykle končí špatně. Nyní děláme další krok, aby k takovým situacím vůbec nedocházelo,“ doplňuje dopravce.