Tomáš Vlasák: Gulaš? Rozdílový mezi rozdílovými

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 21. leden 2020 14:06
vlasák foto: HC Škoda Plzeň

Sám ovládl kanadské bodování hokejové extraligy v sezoně 2010/2011, kdy nasbíral 68 bodů za 30 branek a 38 asistencí, zároveň byl nejlepším kanonýrem základní části nejvyšší soutěže. Teď bývalý útočník Tomáš Vlasák z pozice sportovního manažera Škody Plzeň sleduje parádní výkony Milana Gulaše, kapitána a vůdce plzeňského týmu.

Gulaš vládne všem ofenzivním statistikám a nahlas se hovoří to tom, že by mohl překonat minimálně střelecký rekord české extraligy, který drží třinecký snajpr Martin Růžička z roku 2013. Tehdy nasázel v základní části 40 branek. "Teď už je opravdu možné, že by ho Milan mohl překonat. Forma, kterou má, je extrémní a všichni v Plzni si přejeme, aby mu vydržela co nejdéle," říká čtyřiačtyřicetiletý Tomáš Vlasák, trojnásobný mistr světa a český šampion s Plzní z roku 2013.

Že je Gulaš výjimečný hokejista, to je bez debat. Ale jaké další aspekty jsou potřeba k tomu, aby mohl přepsat extraligové rekordy? Musíte mít každopádně kvalitní spoluhráče. To se mu v Plzni daří v podobě Tomáše Mertla, se kterým si skvěle rozumí. Když to řeknu lidově, tak by s nimi musel hrát ve formaci beznohý hráč, aby nebodoval. Zároveň musí mít rozmanité způsoby zakončení. Základem je dobrá rána. Musí být buď extrémně tvrdá, takovou míval například pardubický Petr Sýkora, nebo extrémně přesná. A k tomu ještě překvapivá. Milan splňuje všechny tyto aspekty, navíc umí zakončit i blafákem.

Všichni v extralize o jeho kvalitách vědí, soupeři si ho hlídají, přesto se dokáže prosazovat. Je teď na vrcholu kariéry? Jeho výhoda je, že se umí připravit. Byl výborný hokejista už v době, když hrál v útoku v Plzni ještě se mnou. Přesto získal přesunem do zahraničí, konkrétně do Švédska, ohromnou profesionalitu. Když ho vidím svlečeného, jak je vysekaný, jak si hlídá stravu a jak dbá o tělo, tak je jasné, že je to další aspekt, který mu k těm číslům hodně pomáhá.

Navíc si dokáže poradit i s nepříjemnou osobní obranou. Na ledě si ho soupeři samozřejmě všímají víc, ale on svou připraveností spoustu soubojů ustojí, vyhraje, vyjede z nich a potom má o vteřinku víc času, aby mohl zamířit. Je strašně těžké ho bránit. Hraje si v extralize svou vlastní ligu. Úžasná je jeho vyrovnanost výkonů. Sám dobře vím, že každého hráče během sezony potká období, kdy se nedaří. Tohle u Milana Gulaše neplatí a potvrzuje to už třetí sezonu po návratu do Plzně.

Zatím je jeho maximum 62 bodů z minulé sezony. Popravdě, má to Gulaš o něco snadnější v tom, že výjimečná hokejová generace z extraligy už zmizela a má tak o něco menší konkurenci? Souhlasím, že top hokejistů ubývá, můžeme je spočítat maximálně na prstech dvou rukou a bije se o ně celá extraliga. Jenže on je mezi nimi stejně ještě odskočený, je ještě někde jinde. Je to rozdílový hráč mezi rozdílovými. Zkrátka klenot.

Dokázal se prosadit i ve Švédsku, ale kritici mu vyčítají, že nikdy nezářil na reprezentační úrovni. Schází mu v tomhle směru něco? To je sice pravda, ale musíme vnímat, že mu spousta akcí utekla vinou zranění. Jinak potvrzuje svou výkonnost každým rokem. Ukazoval to i ve Švédsku, což je podle mě jedna z nejtěžších soutěží. Národní tým a mistrovství světa je specifická akce na čtrnáct dní, neviděl bych v tom nic zásadního. Navíc byl jen na jedné velké akci a já mu moc přeji, aby se dostal na další.