Strážník zachránil sebevraha. Zásah dokončil i s vážným zraněním nohy

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 19. srpen 2021 06:40
Strážník zachránil sebevraha. Zásah dokončil i s vážným zraněním nohy Foto: MP Plzeň

Měl to být den, jako každý jiný. Nakonec ale na něj plzeňský strážník Artur Tereščenko nikdy nezapomene. Zachránil život sebevrahovi a celou akci dokončil i přes vážné zranění.

1ArchivMP Plzeňo9. července měl službu strážník Artur Tereščenko, když spolu se svým kolegou Ondřejem Polatou dostal informaci o tom, že se má v jednom z bytů v Malostranské ulici nacházet mladík, který chce spáchat sebevraždu.

„Přišli jsme k bytu, začali jsme otevírat dveře speciálním zařízením, které máme k dispozici,“ popsal Tereščenko. Problém ale podle něj nastal kvůli tomu, že se dveře otevíraly směrem ven z bytu, navíc byly zamčené a ještě měly pojistku proti otevírání pomocí planžet. „Řekli jsme si, že to zkusíme jinak. Mezitím přijela i hlídka policistů, která měla beranidlo. Domluvili jsme se, že dveře vyrážet nebudeme, protože jsme ani nevěděli, kolik dveří v bytě ještě je,“ uvedl strážník.

Do bytu se tak nakonec dostali oknem pomocí teleskopického žebříku. „Okno jsem otevřel pomocí planžet. Byt jsme začali prohledávat, až jsme došli ke dveřím, které byly zjevně zamčené. Předpokládali jsme, že je muž vevnitř, vyzývali jsme ho, aby otevřel. Slyšel jsem jakési sípání, stoprocentně jistý jsem si nebyl,“ uvedl Tereščenko.

Na místo dorazil po chvíli i mladíkův otec, a tak se strážník rozhodl jednat. „Vykopl jsem dveře, když jsem na ně bouchal, zdály se mi pevnější. Bohužel jsem těmi dveřmi v podstatě prošel a jen slyšel křupnutí v koleni,“ popsal Tereščenko. I tak strážník celou akci dokončil a na to, co se před ním zjevilo, jen tak nezapomene. „Byla to zatmavená místnost, všechno zatažené. Muž klečel, v levé ruce měl pilník a v pravé obrovský nůž s dlouhou čepelí. Kolem sebe měl pak i dalších několik nožů. Bylo to jak z hororu,“ vyprávěl.

Když celý zásah skončil, začal se Tereščenko věnovat sám sobě. Ono pověstné křupnutí v koleni totiž nevěstilo nic dobrého, což následná lékařská vyšetření potvrdila. „Měl jsem přetržený křížový vaz,“ prohlásil. Aktuálně je krátce po artroskopické operaci a čeká ho ještě plastika křížového vazu. Zranění ho zhruba na půl roku vyřadí z profesního života. Díky svému rychlému a obětavému jednání ale zachránil lidský život.

„Jsem hrdý na to, jak zásah naši strážníci zvládli. Dokázali pohotově vyhodnotit vážnou situaci a rychle konat,“ dodal velitel Městské policie Plzeň Petr Vlk.

Zdroj foto: MP Plzeň