Strach, že se liga nedohraje? Tu Guľa neměl. To jsem se bál spíš o zdraví všech okolo, říká plzeňský kouč

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 22. květen 2020 17:08
gulaweb_1352020 Foto: FCVP

Doba fotbalového temna bude (snad) za pár dnů minulostí. Fortuna:Liga se rozjede už v sobotu předehrávkou Teplice-Liberec, fotbalisté Viktorie Plzeň si na svůj opětovný ostrý návrat na trávníky musí počkat do středy. A půjde o pořádně žhavý restart. Západočeši zavítají na Letnou. "Osa týmu je zdravotně v pořádku, je důležité mít připravených 20 hráčů," říká mimo jiné kouč Adrián Guľa v obsáhlém rozhovoru.

Z čeho jste nervóznější? Ze samého restartu nebo z toho, aby všem vyšly negativní testy? Je to specifické. Už jsme otestovaní, já osobně už podruhé. Tím se nezaobírám, prostě věřím, že jsme v pořádku a každý dodržuje doporučené věci. Necítím tedy nervozitu. Důvěřují hráčům, věřím, že i další test vyjde správně, a že budeme fungovat.

Dá se tahle situace srovnat se začátkem jarní sezóny nebo si myslíte, že se tým už posunul? V životě byste vždycky chtěli, aby nastal nějaký posun. Chcete se zlepšovat a mít progres. A podle mě je cítit, že se mužstvo vyvíjí. Má silné stránky. Jedna věc je ale přípravný zápas, druhá věc ostrá liga. A navíc liga bez fanoušků. Každopádně věřím tomu, co kluci ukazují v tréninku. A také tomu, že jsme dál než v zimní přípravě. Je to restart, ale už se nějakou dobu známe.

Máte představu o základní sestavě? Bude podobná té, v níž jste začínali přípravný zápas v Českých Budějovicích? Samozřejmě, mám nějakou představu. Je pro nás ale důležité, abychom měli připravené všechny hráče. Dobré je, že hlavní osa týmu je zdravotně v pořádku a můžeme využít 20 hráčů. A jak bude vypadat? Může  vycházet z toho, co v přípravném zápase startovalo, ale i z toho, co dohrávalo. Každý hráč je důležitý. Rozdíl vám mohou udělat i střídající hráči.

Zápasy budou v rychlém sledu. Jak moc rozdílné to bude i z hlediska přípravy na dané zápasy? Snažili jsme se sbírat informace tam, kde podobný režim zažívají. Ale tím, že je každý tým jiný, tak musíme vycházet z toho, co máme navnímané. Například, co hráčům dělá dobře v regeneraci. Snažili jsme se dlouhodobě sledovat, jak reagují na zátěž. Je rozdíl, když dáte volno mužstvu zkušených a přijdou vám energičtí na trénink a naopak. Navíc my máme podporu v tom, že máme široký realizační tým.

Měl jste třeba trochu strach, že se sezóna nedohraje? Strach jsem měl hlavně o to, aby byli všichni zdraví. To je můj největší strach. Jestli se soutěž dohraje nebo ne, to nemáte pod kontrolou. Fakt jen chci, aby byli všichni v fit. Když se rozhodne, že se hrát nebude, tak se hrát nebude.

Musíte se smířit s tím, že se alespoň zatím bude hrát bez diváků. Jaké to bude? Bavili jsme se o tom, jestli je jednodušší hrát přes 15 tisíci lidmi nebo před nulou. Z mého pohledu je to podstatná část taktiky, aby byl hráč připravený i na to, že může nastat něco, co bude trochu odlišné.

A nebudou mít výhodu týmy, které nemají takovou fanouškovskou základnu? Bude to zajímavé, souhlasím s tím, že může vyskočit i tým či mužstvo, které si víc dovolí, než kdyby byla nějaká elektrizující atmosféra.

Také asi bude slyšet každé vaše slovo, každý váš pokyn. Budete hráčům dávat instrukce na papírkách? (směje se) Nějaký komunikační kanál..no, nemyslel jsem ještě na lístečky, uvidím.

Všechny týmy hrály přípravné zápasy, na které byl ale vstup zakázán. Jak moc velkou komplikací je, že jste nemohli pozorovat své soupeře? Je to o schopnosti přizpůsobit se. Budeme vycházet z toho, že Sparta hrála velmi slušný zápas na Slavii ještě před přerušením soutěže. Mohou rozhodnout detaily.

Na první Slavii ztrácíte osm bodů. Vidíte se tedy jako smečka hladových vlčáků? Řešíme první zápas, jít den za dnem. Je to možná klišé, ale když chcete vystoupat na nějaké schodiště a přeskočíte schod, tak můžete velmi rychle narazit. Je pro nás klíčové zvládnout první krok. A zároveň musíme dělat kroky velmi rychle.