Stane se Plzeňan „Českým VŠEVĚDEM“?

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 5. září 2022 07:30
Stane se Plzeňan „Českým VŠEVĚDEM“? FOTO: ZČU Plzeň

Český VŠEVĚD 2022 by mohl být z Plzně. František Mach z výzkumného centra RICE při Západočeské univerzitě v Plzni se probojoval mezi šest finalistů ankety a nyní ho čeká velké finále. O vítězi se rozhodne 13. září v rámci finálového večera Noci vědců.

34 zástupců z univerzit a vědeckých institucí mělo možnost svým videem představit publiku sebe i své vědecké téma podané popularizační formou. Lidé měli v předkolech možnost hlasovat pro videa, která je nejvíce zaujala. Nyní je šest finalistů a finalistek – těch nejlepších, kteří dokázali přenést nadšení pro vědu a zajímavě představili, co se děje za dveřmi vědeckých pracovišť a ústavů.

Kdo je František Mach? Na ZČU působí bezmála deset let. Pracuje na matematických modelech, laboratorních experimentech i konstrukci prototypů. Reálný výzkum a aktuálními vědecké výsledky se pak snaží propojit s teorií ve svých přednáškách pro studenty. S kolegy a studenty ve výzkumné skupině CIMRA konstruuje stroje v mnoha formách a velikostech, jako jsou například přírodou inspirované miniaturní roboty ve velikosti hmyzu, elektromagnetické ventily pro raketové motory nebo elektrostatický separátor pro třídění plastů v odpadovém hospodářství. Mimo svou práci rád objevuje svět kolem sebe a hledá nové výzvy. Věnuje se závodně triatlonu (na amatérské úrovni) a nejraději se pohybuje v prostředí hor.

„Při finálovém večeru celonárodní podívané Noci vědců vás zkusí přesvědčit, že právě jim patří titul prvního Českého VŠEVĚDA. Čeká nás večer plný science slamu a udílení ceny Český VŠEVĚD 2022,“ zvou organizátoři. Kdo by chtěl plzeňského zástupce Fakulty elektrotechnické ZČU podpořit, musí vyrazit do Brna, finále se koná v Univerzitním kině Scala.