Skončil festival Divadelní léto pod plzeňským nebem, komedie „39 stupňů“ se ale bude hrát dál

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - neděle, 16. červenec 2023 12:05
Skončil festival Divadelní léto pod plzeňským nebem, komedie „39 stupňů“ se ale bude hrát dál Foto: A. Huclová

Divadelní léto pod plzeňským nebem se v sobotu 15. července definitivně rozloučilo s diváky derniérou představení „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“. Festival po šestnácti letech končí, úspěšná komedie „39 stupňů“, která měla premiéru letos v červnu, se ale bude hrát i nadále. Inscenace měla mimořádný ohlas u diváků i kritiky, organizátoři z plzeňského spolku PaNaMo se ji proto rozhodli přenést z venkovní scény na jeviště plzeňského Divadla Alfa. Zároveň připravují zcela nový projekt, zaměřený na žánr imerzivního divadla.

Divadelní léto 39 stupňů zkouška foto Alžběta Huclová  2 1Festival Divadelní léto vytvořil od roku 2008 každý rok jednu činoherní inscenaci, pro kterou postavil scénu na vybraném místě Plzně. Zároveň vždy zopakoval i reprízy inscenace z předešlého roku. Letošní novinka, bláznivá komedie ve stylu film noir „39 stupňů“ diváky okouzlila. „Komedie ‚39 stupňů‘ patří k tomu nejlepšímu, co na Divadelním létě vzniklo. Máme spoustu krásných ohlasů na sociálních sítích i osobně od diváků, byla by škoda, kdyby inscenace po deseti reprízách spolu s festivalem skončila. Rozhodli jsme se ji proto převést do interiéru. Zatím budeme hrát několikrát do roka v Plzni, počítáme ale i se zájezdy a festivaly,“ prozradila Marcela Mašínová, ředitelka Divadelního léta a předsedkyně spolku PaNaMo. 

Komedie britského autora Patricka Barlowa „39 stupňů“ se bude v lednu 2024 hrát v Divadle ALFA, které je domovskou scénou Tomsy Legierského, uměleckého šéfa Alfy a také jednoho z protagonistů inscenace „39 stupňů“. Spolu s ním se na scénu vrátí i herci Jan Meduna, Eva Leimbergerová a Jan Holík. Vstupenky budou k dostání na podzim.

Spolek PaNaMo připravuje i další projekt, který naváže na končící Divadelní léto. „Rádi bychom do Plzně přivedli opět něco nového. Tentokrát to bude žánr imerzivního divadla,“ uvedla Marcela Mašínová. „Imerze se v našem podání bude odehrávat v zajímavém nedivadelním prostoru v Plzni. Diváci budou mít možnost se v daném prostoru pohybovat a ponořit se tak do příběhu spolu s herci. V tuto chvíli jednáme s předními českými tvůrci imerzivního divadla, které bychom do Plzně rádi přivedli, a vybíráme i vhodné prostory,“ dodala Marcela Mašínová.

Bez větších změn zůstává Můj život s…, druhý z festivalů, který spolek PaNaMo pořádá. Téma letošního 12. ročníku zní Můj život s energií. Festival bude zahájen 17. října 2023 představením improvizační skupiny NO A!, která vznikla jako výsledek experimentů v Laboratoři  Simony Babčákové.