Skála začala být nebezpečná pro návštěvníky parku, Plzeň zahájila práce na zajištění její stability

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 22. březen 2022 06:53
Skála začala být nebezpečná pro návštěvníky parku, Plzeň zahájila práce na zajištění její stability Foto: město Plzeň

Správa veřejného statku začala pracovat na zajištění pískovcové skály v Lobezském parku v blízkosti ulic Nad Úhlavou a Revoluční. Cílem je zvýšení bezpečnosti návštěvníků, před lety se ukázalo, že hrozí její sesun. Skála bude očištěna, nestabilní části odstraněny, stabilitu skály posílí kotvy. Předpokládané náklady jsou odhadovány na čtyři miliony korun včetně DPH.

IMG 20220317 164642Problém se skálou tvořící svah pod obloukem ulic Nad Úslavou a Revoluční byl zjištěn již při rekonstrukci Lobezského parku před čtyřmi lety. „Když jsme to zjistili, nechali jsme udělat nejnutnější zabezpečovací práce, tedy skálu očistit, shodit to, co hrozilo pádem. Současně jsme zadali projektovou dokumentaci k dlouhodobému zajištění stability skály, podle které nyní začínají práce,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule. Podle jeho slov je cílem zvýšit bezpečnost návštěvníků parku, který se stal oblíbeným místem odpočinku nejen pro Plzeňany z Lobez, ale i z dalších lokalit.

Nejprve dojde k očištění horní hrany skály od náletové vegetace. Poté budou ze skály odstraněny zvětralé části a nebezpečné převisy. Pomocí prvků z injektovaných samozávrtných kotevních tyčí bude zajištěna stabilita očištěné skalní stěny od nestabilních částí. Některé vypadlé bloky ze skalní stěny budou nahrazeny takzvanou kotvenou plombou z kamenného zdiva. „Zajištění horní hrany skalního masivu pak bude provedeno pomocí ochranného systému vegetačních pásů, tzv. rukávců. Jde o rukávec z geotextílie s vegetačním substrátem, do jehož otvoru se v horní části sází rostliny. Vegetace tak neprorůstá do skály. Rukávce jsou sofistikovaně uchyceny na skále a postupem času srostou s okolním prostředím. Je to poměrně nová technologie, kterou jsme již použili u Košuteckého jezírka. Tam se to osvědčilo, a tak jsme se rozhodli ji použít i v Lobezském parku. Na skálu se tak dostane zeleň, aniž by narušovala samotnou skálu,“ řekla vedoucí oddělení urbanistické zeleně Správy veřejného statku města Plzně Hana Hrdličková.

Stávající práce na skále by měly skončit v srpnu tohoto roku. Předpokládané náklady čtyři miliony korun včetně DPH půjdou z rozpočtu Správy veřejného statku města Plzně, která stavbu pro město zajišťuje.