Sešel se krizový štáb Plzeňského kraje. Největší počet nakažených je ve středním věku

Zveřejněno v Uncategorized
Od - pondělí, 5. říjen 2020 19:16
Koronavirus Ilustrační foto: Pixabay

Nejvíce pozitivně testovaných osob na nemoc Covid-19 je v Plzeňském kraji ve věkové skupině mezi 30 a 54 lety. Vyplývá to z pondělního jednání krizového štábu.

V den vyhlášení nouzového stavu byl svolán Krizový štáb Plzeňského kraje. "Na jednání byla zhodnocena situace v souvislosti nákazou COVID-19 v kraji a připravenost nemocnic na nárůst počtu hospitalizovaných," potvrdila mluvčí Plzeňského kraje Alena Marešová. Podle ředitele Krajské hygienické stanice Přemysla Tomašuka čísla v kraji ukazují dynamický nárůst počtu pozitivních osob na COVID-19, což kopíruje vývoj v celé ČR. Nejvíce postiženou věkovou skupinou jsou lidé ve věku 30-54 let, nejvíce pozitivně testovaných vykazuje město Plzeň.

Krajská hygienická stanice vydala na konci minulého týdne mimořádná opatření týkající se středních škol a přechodu na distanční výuku s výjimkou okresu Rokycany. Nyní se připravuje stejné omezení i pro dvě střední školy v Rokycanech, a to s účinností od 7. 10. 2020.

Nejvíce zatížená zdravotnická zařízení jsou v Plzni a blízkém okolí. Na základě prezentovaných dat a odhadů vývoje epidemie a počtu pacientů je ale kapacita nemocnic odpovídající počtu hospitalizovaných.

Krizový štáb se bude i nadále scházet operativně podle potřeby, nicméně stále funguje pracovní skupina, která pravidelně komunikuje s Ústředním krizovým štábem ČR, a předávají si vzájemně informace.

Z iniciativy Plzeňského kraje se podařilo zajistit dobrovolníky na výpomoc Krajské hygienické stanici a odběrovým místům. "V současné době už pracují čtyři dobrovolníci z řad studentů Fakulty zdravotnických studií na call centru. Další studenti se zaškolují pro práci na odběrových místech. Jedná se o studenty jak Fakulty zdravotnických studií, tak studenty zdravotnických VOŠ. Znovu je zprovozněna registrace dobrovolníků na webu Plzeňského kraje," dodala Marešová.

Ústřední krizový štáb ČR přislíbil dodání všem učitelům po 10 kusech respirátorů. V Plzeňském kraji je 12 000 pedagogů ve všech úrovních vzdělávání. Respirátory, se  budou za pomoci příslušníků hasičského sboru a pracovníků odboru školství distribuovat přímo pedagogům.