Smutný pohled na kandidátku STAN. Najdete na ní panoptikum přeběhlíků

V úterý odpoledne definitivně vypršel termín pro podání kandidátek stran, hnutí a uskupení, které se chtějí ucházet o přízeň voličů v komunálních volbách. A například pohled na odhalený seznam hnutí STAN, může leckoho zarazit. Objevuje se na ní velmi častý, skoro až vyhlášený přeběhlík Ludvík Rösch či Petr Náhlík, který v minulých měsících opustil KDU-ČSL.

Sedmašedesátiletý advokát Ludvík Rösch kandiduje do městského zastupitelstva pravidelně. Na tom by nebylo nic divného, kdyby ale velmi často nepřevlékal dres. Ve své politické historii hájil barvy ODS,  v roce 2006 kandidoval za uskupení Unie svobody-Demokratická unie, o čtyři roky později zase bez politické příslušnosti prozměnu za uskupení Občané.cz. V roce 2014 v zastupitelstvu nakonec usedl, když se prosadil coby člen Občanů patriotů. V posledních volbách v roce 2018 už ale opět zůstal před branami radnice. A tak po neúspěchu opět změní dres. Tentokrát to Rösch vyzkouší jako čtyřka na kandidátce hnutí STAN.

Zajímavým příběh píše i jednašedesátiletý Petr Náhlík. Ten působí jako komunální politik v Plzni od roku 1990, v letech 1991–1996 jako člen KDS, od roku 1997 do 30. června 2022 jako člen KDU-ČSL. V letech 2016-2020 byl navíc náměstkem primátora pro dopravu a životní prostředí. A kam zamířily jeho další kroky? Do hnutí STAN. Na kandidátce ho najdete coby 11. v pořadí.

Jak dopadne hnutí STAN i s těmito politickými přeběhlíky? To bude jasné už zhruba za dva měsíce. Volby se uskuteční 23. a 24. září.