Selský statek v Plzni dostává novou střechu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 22. srpen 2020 22:56
234601-637336490885626435-970x545-vcenterhcenter Foto: NPÚ

Novou doškovou střechu z žitné slámy dostává v těchto dnech obytná část selského statku U Matoušů v Plzni - Bolevci. Národní kulturní památku opravuje Národní památkový ústav (NPÚ) díky dotaci EU. Rozpočet rozsáhlé rekonstrukce a vznik nové expozice je 40 milionů korun. Lidem se statek poprvé otevře příští jaro na Velikonoce.

„Nevzhlednou lepenkovou krytinu, která v posledních letech provizorně pokrývala střechu hlavního obytného stavení statku U Matoušů v Plzni Bolevci, nahradí původní slaměné došky. V pondělí 17. srpna se do pokládky pustil tým specialistů z jižní Moravy pod vedením Františka Pavlici mladšího,“ informoval Národní památkový ústav, pod jehož správu statek patří.

Slaměné došky byly pokládány na nové střešní latě. Jejich výrobě a pokládce se jako jediní v České republice věnují František Pavlica se synem z Hroznové Lhoty na Moravském Slovácku. Došky vyrábějí tradičním způsobem, včetně přípravy základního materiálu – žitné slámy. „Obilí zasejeme, sklidíme starým samovazem z roku 1962, poskládáme a svážeme do kopek zvaných mandelky a nákladním autem převezeme domů. Tady se nejprve obilí po svazcích vymlátí na staré mlátičce rovnomlatce z roku 1925 na elektrický pohon, aby sláma nebyla rozdrcená. Potom brigádníci vyrábějí samotné došky, kdy se určité množství slámy vloží do dřevěné formy a sváže se slaměným povříslem," popisal František Pavlica mladší.

Došky se upevňují slaměným povříslem, přivazují se k dřevěné střešní lati a k sousednímu došku tak, aby se vzájemně překrývaly. Vrstva slámy v došku dosahuje síly 40 až 50 centimetrů. Délka stébla před finální úpravou je zhruba 130 centimetrů. „Nakonec se došky zařezávají a češou, aby to vypadalo vizuálně pěkně, a na vrchol střechy se pokládá ještě hřeben," uvedl František Pavlica mladší s tím, že životnost doškové střechy je 15 až 20 let v závislosti na povětrnostních vlivech, kterým je vystavena.

Pokrýt čtyři sta metrů čtverečních slaměnými došky zabere čtyřem řemeslníkům čtrnáct dní. Cena za výrobu došek, kterých bude třeba kolem šesti tisíc kusů, a jejich pokládku vyjde zhruba na 800 tisíc korun.

Obnova střechy na statku bude hotová na začátku září. Statek se návštěvníkům otevře po rekonstrukci o Velikonocích příštího roku.

Fotogalerie