Kulturní tipy: co přinese druhý únorový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 8. únor 2024 18:00

Média

Nejen masopustní veselice a plesy, ale třeba také modely vláčků, čokoládový festival, divadelní představení nebo diskotéka na ledě čekají obyvatele i návštěvníky našeho města ve dnech volna.

Pátek 9. 2.

Výstava modelové železnice ve Spolku Aleš potěší malé i velké návštěvníky od pátku 9. 2. od 10:00 až do neděle 11. 2.
Uvidíte modulové kolejiště H0, mini kolejiště H0, kolejiště H0, modelovou železnici G, papírové modely 1:300 a výstavu a projekce fotografií spolku.

Čokoládový festival bude probíhat v Olympii Plzeň od pátku 9. 2. až do neděle 11. 2.
Milovníci čokolády si tenhle svátek hnědé dobroty rozhodně nemůžou nechat ujít! V pátek od 14:00 do 18:00, v sobotu od 10:00 do 18 a v neděli od 10:00 do 17:00 mohou v Obchodním centru Olympia Plzeň ochutnávat, co hrdlo ráčí. Kromě stánkového prodeje tu na ně čekají i čokoládové workshopy a dětský koutek.

Saxofonový workshop s Milanem Krajícem se uskuteční na adrese Konzervatoře (Tylova 15) 9. 2. - 10. 2.
Muzikantské workshopy patří k tradiční nabídce Jazzu bez hranic. V únoru se mohou ve své hře zdokonalit všichni, jejichž nástrojem je saxofon. Po dva dny se jim bude věnovat saxofonista, skladatel a pedagog Milan Krajíc. Ten je znám mimo jiné svou spoluprací s Milanem Svobodou, Karlem Růžičkou, Emilem Viklickým, Bigbandem Gustava Broma, Bigbandem sv. Blažeje či Bigbandem rádia Praha. Workshop uzavře jako obvykle krátký koncert účastníků, který proběhne v sobotu odpoledne od 16:00.

Naivní divadlo Liberec uvede jako host svou hru Horror vacui v 9:00 a v 10:30 v Divadle Alfa. 

Malá scéna DJKT zve od 17:00 na představení 1 × 6 pohádek.

Jsme muzikál! ve Velkém
Muzikálový koncert slavných hitů z titulů, které se zatím na plzeňském jevišti neobjevily nabízí od 19:00 Velké divadlo.

Opera Candide začíná v 19:00 na Nové scéně DJKT.
Titulním hrdinou je naivní mladík vychovaný k ryzímu optimismu. Jeho pohled na život obrátí až zkušenosti z cestování světem, kde prožívá jednu komickou tragédií za druhou. Nadčasové dílo proslavila předehra patřící mezi nejhranější skladby klasické hudby. Je to inscenace s ohromující dávkou humoru a stírající hranice mezi hudebními žánry, kdy muzikálový styl vyprávění kontrastuje s náročností pěveckých partů.

Černou mysteriózní komedii ZmraŽeny uvádí Chlupatej kaktus v 19:00 v Divadle Dialog.

Disco na kluzišti začne v 19:30 ve Škodaparku v Doudlevcich.
Pokud máte rádi tanec, ale neholdujete klasickým plesům v tanečních sálech, přijďte si užít páteční večer na kluziště do Škoda Sport Parku, kde se na vás těší od 19:30 DJ Butcher se svou show se světelnými a kouřovými efekty. V nabídce místního baru budou výborné míchané drinky či vyhlášený "svařák". Brusle s sebou!

Ples Klubu malých pivovarů se koná v Saloonu Roudná.
Zahraje kapela The Shower, těšit se můžete na tři pivní soutěže a pivovarskou tombolu. Na čepu bude 18 druhů piv. Vstup je od 18:00 a kapela začne hrát od půl osmé.

Sokol Skvrňany zve na tradiční Šibřinky od 20:00.
K zimním měsícům patří plesová sezona a k plesové sezoně patří sokolské Šibřinky. Ty, které pořádají Sokolové ze Skvrňan, mají opravdu dlouholetou tradici. Letos tu k tanci bude hrát Pája Band.
Rezervace vstupenek na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 724 212 363, 737 361 836.

Sobota 10. 2.

Víkendový kurz olejomalby s Blankou Křemenovou v Plzni se koná od soboty 10. 2. od 9:00 do neděle 11. 2.
Ne nadarmo je olejomalba označována za královsku malířskou techniku - umožňuje vyjádřit i ten nejjemnější barevný tón, zachytit mihotavost světla i hloubku prostoru nebo stínu.
Existuje řada způsobů, jak s olejovými barvami pracovat. My si na kurzu ukážeme, jak správně připravit plátno a jak na něj přenést motiv či předlohu. Naučíme se vytvořit imprimituru - podmalbu a následně se pustíme do samotné olejomalby. Naším záměřem bude namalovat celý obraz za jeden víkend, proto budeme pracovat technikami, které nevyžadují dlouhodobé prosychání jednotlivých vrstev, a to alla prima a mokré do mokrého.
Připraveny pro Vás budou jak tištěné předlohy reprezentující jednotlivé zmíněné malířské postupy, tak reálné zátiší. Kurz je určený jak pro začátečníky, kteří s olejomalbou žádné dosavadní zkušenosti nemají, tak pro pokročilé, kteří chtějí rozšířit svůj výrazový rejstřík.
Kurz se bude konat v nově otevřeném ateliéru nad prodejnou Artikon v Plzni (Borská 629/3).

Masopustní zabijačka
Od 9:00 do 17:00 na vás v Habrmannově parku čekají zabijačkové speciality a kulturní program i malování na obličej. Sraz maškar je v 10:00.

Masopust na statku U Matoušů a Bolevecké návsi
Průvod masek si v 10:00 půjde na statek U Matoušů pro svolení k masopustní veselici k paní starostové a poté bude obcházet jednotlivá stavení na Bolevecké návsi. Masky tentokrát doprovodí folklórní taneční soubor Jiskra 58 a Plzeňský MLS (malý lidový soubor). Průvod udělá dvě veřejná zastavení, první kolem 10:30 ve spodní části návsi, druhé zhruba v poledne v horní části návsi. Akce vyvrcholí odpoledním pohřbem Bakuse na statku (cca v 15:00).
Návštěvníci se kromě toho mohou těšit na zabijačkové pochoutky, ale i sladké dobroty a další speciality. Chybět nebude ani hudební vystoupení, na statku opět zazpívají Jiřičky pod vedením Jarmily Procházkové. Na děti čeká masopustní kreativní tvoření i oblíbené malování na obličej.

Zabijačka v Lokále Pod Divadlem začne v 11:00.

Zabijačkové hody pro Slovany
Obvykle je Škoda sport park na Slovanech místem zasvěceným pohybu. V sobotu se ale tady chystají pravé zabijačkové hody se spoustou masových pochoutek. Akce potrvá od 11:00 do 15:00 a slibuje voňavé a chutné zážitky pro celou rodinu. A po dobrém jídle vám nic nebrání v tom si třeba zabruslit na zdejším kluzišti.

Abraxas Dabraxas
Loutková pohádka vypraví o tom, jak důležité je mít přátele, se kterými zažíváte nejen zábavu, ale také těžké chvíle a nečekaná dobrodružství. Přátelství mezi naší hrdinkou malou holčičkou, shodou okolností čarodějnicí, a jejím kamarádem havranem Abraxasem nadchne diváky od těch malých až po ty největší co byli kdysi také nejmenší.
Roztomilá loutková dvojice holčička a havran spolu zažívají nesčetná dobrodružství, v nichž nejen kouzla, ale i dobrá srdce hrají svou podstatnou roli. Diváci se tak s představením přenesou do kouzelného lesa, malebného městečka, ale i na Skalnatou horu, kde se to čarodějnicemi jen hemží. Ten, kdo se nebojí, má možnost toto dobrodružství zažít!
Pohádku uvádí jako host Hafan studio v klubu Divadla Alfa ve 14:00 a v 15:30.

Slepičí pohádka
Na divadlo pro děti zve v 15:00 D klub.
Jarní pohádka plná písniček, která vypráví o tom, že slepičky mohou být zlé a závistivé, ale i dobré a výjimečné, že láska umí hory přenášet a že každému se dostane odměny po zásluze.
Účinkuje Nána divadélko M. Jelínkové.

Tradiční Plzeňský Masopust. ..od Branky až do DEPO2015!
Tradiční Plzeňský masopust vyrazí průvodem v 16:00 od Branky v Kopeckého sadech před plzeňskou radnici, kde podle tradice požádá primátora o symbolický klíč od města Plzně.
"Dále budeme pokračovat Zbrojnickou ulicí přes Šafaříkovy sady okolo Západočeského muzea dál podél Radbuzy ke Kožíškově lávce u mostu Milénia, kde skoncujeme s Bakchusem. Tím bude symbolicky zúčtováno se všemi nešvary a příkořími minulého roku," láká Plzeňský lidový soubor MLADINA.
A pak už je to průvodem jen kousek do areálu DEPO2015, kde bude zábava pokračovat až do 18:00. Zahraje a zatancuje Plzeňský lidový soubor Mladina, bude tu  i Dětský folklorní soubor Mladinka, skupina historického šermu Lorika se svými maškarami na chůdách, hrát bude také dechovka plzeňské Konzervatoře - 12° Plzeň, připraveno bude občerstvení, teplé nápoje...
"Neseďte doma, vemte děti, pomozte jim vybrat nebo vyrobit masku a pojďte s námi!" zve MLADINA.

Komedii Dokonalý partner uvádí SPODINA od 19:00 v Divadle Dialog.

Balet Ferdinand a Filipína má na programu od 19:00 Nová scéna DJKT.

Činoherní představení Libertin uvádí v 19:00 Velké divadlo.  

Ples Klubu malých pivovarů je tentokrát maškarní.
Nebudou chybět pivní soutěže a pivovarská tombola a 18 druhů piv. Moderátorem plesu bude Ervín Schulz, hrát bude kapela The Shower. Vstup je od 18:00 a kapela začne hrát od 19:30.

Ples lidského létání Blue Wings pořádá od 19:30 Sokol Skvrňany.
Hraje Orchestr Mija Band, který rozhodně nenechá nikoho sedět v klidu. Přijďte si zatančit, pobavit se, odpočinout od starostí. Prodej vstupenek bud na Plzeňské vstupence, nebo večer od 18:00 do 20:00 v kanceláři TJ Sokol Skvrňany.

Ples Nadace 700 let města Plzně začíná v Měšťanské besedě ve 20:00.
Zahraje Taneční orchestr Miroslava Novotného a v průběhu večera proběhne předání hudebních cen Plzeňský Orfeus. Hostem bude Daniela Šinkorová. 

Valentýnský ples začne ve 20:00 v Parkhotelu.

Aleš Brichta Project, Alkehol, Hattrick
Kapely Aleš Brichta Project, Alkehol a Hattrick vyrážejí poprvé spolu na turné, které samozřejmě nemůže minout plzeňskou Šeříkovku, kde měl koncert původně proběhnout již „na svatého Martina“, ale z důvodu nemoci se musel posunout až na únor. A co nás čeká? Aleš Brichta s kapelou zde oslaví 40 let působení na hudební scéně, a kromě nejvýraznějších hitů své kariéry zde představí také nové skladby! Více než 30 let uběhlo od založení kapely Alkehol kytaristy thrash metalové legendy Kryptor „Kunou“ Benešem a Otou Herešem, kteří původně jen tak pro odlehčení složili několik skladeb s texty s hospodskou tematikou. Stejná jména pak najdeme i za vznikem třetí kapely tohoto turné, kteří do unikátního projektu Hattrick (pro změnu s texty výhradně na fotbalové téma) přizvali k mikrofonu Aleše Brichtu. A tím se kruh uzavírá – pro tuzemské rockové fanoušky koncert, který by si rozhodně neměli nechat ujít! Začátek je ve 20:00. 

Neděle 11. 2.

Zvíře síly a silové zvíře - Kruh vědomých lidí nového věku únor
"Cestou k novému věku se lidé a šamani potřebují naučit nové znalosti, kterými budou pomáhat rozvíjet naše pokolení, i další generace. Důležité znalosti domorodých národů se začínají zjevovat ve snech a srdcích šamanů, aby naplnili vývoj lidství k dobrému. Teoreticky si probereme znalosti, se kterými můžeme učinit nový věk rájem. Naučené znalosti budeme i praktikovat," uvádí Šamanistická komunita Plzeň.
Kruh bude otevřen každý měsíc pro praxi a poznání.
Program na tento den:
*Co je to duchovní spojenec
*Rozdíl mezi zvířetem síly a silovým zvířetem
*Praktické cvičení - spojení s osobním zvířetem síly
*Kruh vědomé rozpravy
Začátek je v Yoga Shala Plzeň v 11:00. 

Dětský maškarní bál začíná ve 12:00 v Saloonu Roudná.
Na účastníky čeká hudba, tanec, soutěže a odměna pro každého. Srdečně zve Klub malých pivovarů.

Detektivní komedii Splašené nůžky uvádí ve 14:00 Divadlo Pluto.

Balet Ferdinand a Filipína má na programu od 14:00 Nová scéna DJKT.

O Palečkovi
Na divadlo pro děti zve ve 14:30 a v 16:00 Měšťanská beseda.
Herci na klasickém pohádkovém příběhu dětem citlivě ukazují, jak pevné je pouto mezi rodiči a dítětem. V pohádce pro dva herce je využito kombinace živého herce a loutek. Vhodné pro děti od 3 let

Nedělní pohádkový expres: Eli a kol. / Mirka Eliášová: Škatulení
Představení propojuje tanec, živou hudbu, prvky improvizace i technologie, připravena je i tvůrčí dílna. Začátek je v 15:00 v Moving Station.

Maškarní s Culinkou v Plzni
Dvě hodiny plné tancování, písniček, radosti, soutěží a her s Culinkou a její kamarádkou bramborou Barborou začnou v Papírně v 15:00.

Dětské šibřinky
Protože Sokolové nezapomínají ani na děti, pořádá Sokol Skvrňany šibřinky také pro ně, a to od 15:00 do 18:00. Prodej vstupenek pouze na místě.

Muzikál Co takhle svatba, princi? uvádí v 17:00 Malá scéna DJKT.

Balet Ferdinand a Filipína uvede naposledy pro veřejnost v 19:00 Nová scéna DJKT.

Radúz a Mahulena
Radúz je následník trůnu a Mahulena je dcera vládce sousedního království. Jejich příběh má kořeny ve slovenské lidové pohádce. Krutostí a syrovostí připomíná tvorbu bratří Grimmů, tématem zapovězené lásky zase shakespearovské drama. Básník a prozaik Julius Zeyer vytvořil z námětu poetické drama, které ho proslavilo. Josef Suk pak k Zeyerovým textům složil hudbu, o níž Antonín Dvořák pronesl: „To je muzika z nebe.“ A právě hudební složka hraje zásadní úlohu také v inscenaci plzeňského divadla, která vznikla jako projekt dvou souborů – činohry a opery.
Na představení zve v 19:00 Velké divadlo.

Pusťte mě ven!
Velké herecké sólo Ivy Janžurové v brilantní komedii si nenechte ujít v Měšťanské besedě od 19:00.
Herecká legenda Iva Janžurová si jako inscenaci ke svému významnému životnímu jubileu příhodně vybrala výtečnou francouzskou komedii, která nabízí opravdu mimořádnou hereckou příležitost v podobě postavy velké hvězdy pařížského divadla a filmu Joce de Guérande. Ta se doma chystá na odjezd do televizního studia, neboť na programu bude přímý přenos galavečera na její počest. Už je vlastně na odchodu z bytu, téměř všechno připraveno, jen ještě musí spustit novou bezpečnostní roletu na terasu… a z vteřiny na vteřinu může být všechno jinak! Joce má najednou nekonečně prostoru pro mnohem otevřenější a sarkastičtější bilanci, než jakou jí předepisoval scénář pořadu. Před očima jí defilují všechny důležité okamžiky jejího života, a to zdaleka nejen ty zalité sluncem. A pozor, autor připravil pro Joce a hlavně pro diváky této chytré komedie skutečně překvapivý konec!
Hrají Iva Janžurová a Sabina Remundová, režie: Sabina Remundová.

Miloš Knor: Valentine show
Miloš Knor jako vztahový guru? Ano i to je možné. Stand up comedy Miloše Knora začne v Měšťanské besedě v 19:30.
Miloš s vámi probere nejen to, jak se na takový svátek připravit, ale i to, jak ho zvládnout s bravurou, elegancí a vtipem a zavděčit se své ženě, přítelkyni, příteli, sousedovi, koze, psovi… Nezapomene ani na vytříbenou etiketu k ženě, či muži a projde s vámi vše co se mužsko-ženských vztahů a svátků týká. Ať už se jedná o oslavu Valentýna, MDŽ, nebo Mezinárodního dne orálního sexu.
Pokud hledáte způsob jak strávit kvalitně večer s možností posunout své vztahové dovednosti, je STAND UP VALENTINE SHOW Miloše Knora představení právě pro vás. Ať už jako dárek k Valentýnu, Vánocům, nebo za trest.
Varování: 90 min dlouhá show může způsobit zdravotní rizika. Náhlé nutkání seznámit se, ženit se a mít děti. Také může způsobit krátké zatmění mysli, záchvaty smíchu v ojedinělých případech nevolnost až zvracení.

Kulturní tipy: co přinese druhý únorový víkend? Ilustrační foto: MO Plzeň 1