Rozdíly mezi vakcínami? Všechny jsou kvalitní, říká primářka Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 21. únor 2021 19:36
PrimářkaJanaVáchalová Jana Váchalová je primářkou Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice Plzeň

Lékařka Jana Váchalová je primářkou Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice Plzeň. Právě na tuto kliniku se dostávají od jara loňského roku závažné případy nemoci covid-19, a právě tým lékařů, sester a dalšího personálu se pod jejím vedením snaží už více než rok fyzicky i psychicky náročnou situaci zvládnout.

V rámci očkování přicházejí jako první na řadu nejstarší občané nad 80 let. Jak důležité je pro ně očkování? Senioři jsou nejvíce ohroženou skupinou. Ukazuje nám to i zkušenost z naší infekční kliniky, kde v podstatě s covidem bojujeme už od jara loňského roku. Staří lidé jsou opravdu ohroženi nejtěžším průběhem a často bohužel na onemocnění doplatí i životem. Podle mého názoru je proto navržená strategie očkování v České republice v pořádku, očkování může seniory zachránit. Tím, že se sníží počet covid pozitivních pacientů, kteří potřebují hospitalizaci, pomůže to odlehčit nemocnicím, které jsou v současné době velmi přetížené.

V České republice jsou tři vakcíny, už se ale objevily spekulace kolem vakcíny AstraZeneca, jestli je vhodná pro starší generaci. Setkali jste se podobně jako jinde v republice s odmítáním této vakcíny? Chtěla bych hlavně říci, že jsou všechny očkovací látky jsou stejně kvalitní. Lidé se samozřejmě ptají, konkrétně s odmítáním jsem se ale nesetkala. U nás ve Fakultní nemocnici totiž očkujeme pouze vakcínou Pfizer. Krajské nemocnice pak očkují vakcínou Moderna, která je také trošku horší na skladování. AstraZenecu budou mít praktiční lékaři a velkokapacitní centra. Nebála bych se ale, že nějaká vakcína je horší nebo lepší. Očkování nemusí zabránit onemocnění, ale chrání před těžkým průběhem.

Hodně se mluví i o tom, jestli neurychlit očkování tím, že se bude více lidí očkovat první dávkou a na tu druhou se bude čekat. Co na to říkáte? Očkovat jednou dávkou je podle mého špatně. Populaci bychom tím neochránili. Nesouhlasím s tím.

Jak složitý je proces očkování? Samotná vakcinace je otázkou pár minut, jde to poměrně rychle. U skupiny starších občanů může být vše o trochu pomalejší, ale jsme na to připraveni. Máme připravený personál, který seniorovi pomůže. Spíše apelujeme na správnou observaci po očkování. To znamená, že opravdu dbáme na to, aby byl pacient po dobu půl hodiny po očkování pečlivě hlídán a pozorován, aby se nic nestalo.

Co by mělo přesvědčit seniora, který ještě například s očkováním váhá a není rozhodnut? Většina seniorů žila v době, kdy se vyskytovala velmi nebezpečná infekční onemocnění, která zabíjela. Příkladem mohou být pravé neštovice. Všichni víme, že očkováním se podařilo toto onemocnění zcela vymýtit. Proto si myslím, že právě senioři by s vakcinací a vůbec s přesvědčením nechat se očkovat neměli mít problém. Vakcína je opravdu bezpečná, podle mého názoru velmi povedená, na podobné bázi jsme si přáli mít vakcínu již dlouhou dobu. Nyní je k dispozici, z čehož máme opravdu velkou radost. Věříme, že to pomůže.