Roušky lidé stále ignorují. Krajská hygiena řešila kvůli covidu asi 350 přestupků

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 5. leden 2021 12:33
koronavirus ilustrační, pixabay

Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje (KHS) projednala od loňského 1. března do těchto dnů zhruba 350 přestupků kvůli porušení protiepidemických opatření. Nejčastějším prohřeškem je nenošení roušek. Pokuty se pohybují od 500 do 5000 korun, řekl ředitel KHS Michal Bartoš.

Nejvyšší pokuty dostávají lidé v regionu kvůli opakovanému porušením opatření, třeba i za nenošení roušek, nebo podnikatelé například kvůli neuzavřeným provozovnám. "Nenošení roušek je ale většinou řešeno buď napomenutím nebo nějakou symbolickou pokutou," uvedl Bartoš. Pokud jde o člověka, který je trvale odmítá, zahajuje se správní řízení.

Pokuty jsou podle ředitele důležité zejména jako tlak na "rebely". "Někteří lidé by si zasloužili, s prominutím, pětadvacet na zadek, protože to (roušky) okázale ignorují. Chtějí si tím zřejmě něco dokazovat, ale je nutné říct, že tím ohrožují ostatní," uvedl.

Zhruba 60 procent pokut projednali hygienici v nynější druhé vlně šíření koronaviru, 40 procent v první vlně od března. Pokuty za nenošení roušek tvoří 80 až 90 procent. Pokud lidé sankce neuhradí, předává je KHS k vymáhání celní správě. Většinou ale zaplatí, řekl Bartoš.

V celé ČR zahájili hygienici od loňského března do konce listopadu přes 8000 přestupkových řízení kvůli porušení protiepidemických opatření. K nejčastějším prohřeškům patřilo nenošení roušek, nedodržení povolené otevírací doby restaurací a porušení zákazu sdružování. Celková výše pravomocně uložených pokut byla přes 2,2 milionu korun, uvedlo v prosinci ministerstvo zdravotnictví na twitteru.

čtk