Ministr zdravotnictví připustil: Mladí a zdraví lidé si na očkování počkají až do léta

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 5. leden 2021 16:13
Očkování Ilustrační foto

Do února či března zdravotníci a senioři nad 80 let či klienti domovů pro osoby se zdravotním postižením, následně na jaře pracovníci tzv. kritické infrastruktury a další senioři. Na zdravé a mladé lidi se s očkováním podle ministra zdravotnictví Jana Blatného dostane na konci jara, spíše ale až v létě.

Ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že v první fázi během ledna a února proočkuje 545 tisíc lidí. Půjde v první řadě o zdravotníky a seniory nad 80 let nebo klienty domovů pro osoby se zdravotním postižením.

Rezervační systém pro očkování bude spuštěn 15. ledna pro osoby nad 80 let, od 1. února i pro ostatní. „Tím, že se přihlásíte, vyjádříte svobodnou vůli, že se chcete nechat očkovat. Následně je vám přidělena priorita,“ uvedl Blatný. Systém registraci udržuje až do doby očkování, zájemce informuje o volném termínu. Přístup do systému budou mít jednotlivá očkovací centra. V průběhu ledna proběhne pilotní projekt, aby bylo možné systém vyzkoušet. Registraci může udělat i rodinný příslušník, praktický lékař nebo pracovníci linky 1221.

Na mladé a zdravé lidi se dostane podle Blatného na přelomu jara a léta, spíše až v létě. „Pět milionů lidí bychom měli být schopni proočkovat do konce léta,“ dodal Blatný.