Rektor ZČU: O zákazu výuky jsme se dozvěděli z médií, vypadáme jako pitomci

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 22. září 2020 15:18
ZČU ZČU - ilustrační foto

Za skandální považuje Západočeská univerzita způsob, jakým se dozvěděla o uzavření vysokých škol. „Přečetli jsme si to z médií, nikdo nás osobně neinformoval,“ potvrdil rektor Miroslav Holeček. Původně navíc mělo dojít k uzavření od čtvrtka, v úterý dopoledne ale nový ministr zdravotnictví Roman Prymula narychlo plán pozměnil. Západočeská univerzita musí uzavřít už ve středu, prozatím na měsíc.

Podle Holečka Univerzitu v pondělí dopoledne, tedy v den, kdy začal oficiálně zimní semestr, kontaktoval zástupce Krajské hygienické stanice v Plzeňském kraji, že se bude v pondělí a úterý jednat o zákazu výuky z důvodu, že se Plzeň dostala do oranžového semaforu. "Požádali jsme, jestli bychom mohli přijít na jednání, byli jsme ale odmítnuti s tím, že je uzavřené. Z médií jsme se pak dozvěděli, že od čtvrtka je zákaz prezenční výuky. Nikdo nám to neoznámil, vypadali jsme jako pitomci," popsal Holeček, který okamžitě kontaktoval ředitele Krajské hygienické stanice v Plzeňském kraji Přemyslava Tomašuka. "Řekl mi, že jde zatím jen o návrh, který bude ještě konzultován s hlavní hygieničkou a vychází z toho, že se zkopírovalo opatření, které má Praha. Snažil se nám pomoci, ale bohužel," uvedl.

Nejvíce se celá situace dotkne prvních ročníků. Do bakalářského studia nastoupilo zhruba 3700 studentů. "Velmi jsme stáli o to, abychom se alespoň tento týden mohli věnovat našim prvákům. V pondělí nastoupilo tisíce studentů, začali výuku, přijeli z celé republiky. Zařizovali si byty a my jim neumožníme, aby alespoň jeden týden mohli oběhnout všechno potřebné. Pro prváky jsem žádal výjimku. Ředitel krajské hygieny mi ale v úterý ráno volal, že je všechno zamítnuto. Navíc nový ministr zdravotnictví (Roman Prymula, pozn. red.) řekl, že bude zavřeno od středy," popsal Holeček.

Postup státních orgánů považuje za velmi nešťastný. "Celé opatření prý ani nebylo konzultováno s ministerstvem školství. Za naši Univerzitu říkám, že bychom výuku udělali tak, aby byla bezpečná. Jsme schopni pracovat i s malými skupinami minimálně tak, abychom prvním ročníkům umožnili vstup do vysokoškolského života. Tohle je skandální," nebral si servítky Holeček. Podle něj mají podobnou zkušenost i další univerzity.

Opatření distanční výuky samo o sobě prý technicky není problém. "Máme kvalitní tým, který se tomu věnuje a vynikající zázemí. Problém je to, že dopady jsou rozmanité. Rok jednáme s Karlovarským krajem, abychom rozběhli vysokoškolské vzdělání v Karlovarském kraji. Máme všechno dojednáno a nevíme, co teď uděláme. Je to nedomyšlené, nesystémové. Naše státní orgány nám dávají najevo, jak to myslí," uvedl rektor ZČU s tím, že nejspíš jde asi jen o okamžitý ekonomický pohled, a nikoho nezajímá budoucnost.

Podle prorektorky pro studijní a pedagogickou činnost Blanky Šedivé je kontakt jednotlivých studentů s vyučujícími klíčový i pro vysoké školy. "Naučit se třeba matematiku ze skript je hodně těžké. Naše obavy směřují k tomu, že je nepředvídatelné chování státních orgánů. Rozumné je umožnit vysokoškolákům vzdělávání v malých skupinkách," dodala. Také podle ní jsou nejohroženější skupinou studenti prvních ročníků. "Nastoupí na školu a často neznají mechanismy vysokoškolského vzdělávání," upřesnila.

Opatření bude prozatím platné do 23. října. Co bude dál, nikdo neví. "Není další plán, jsme všichni v chaosu. Ztrácíme důvěru, když ani rektor není schopen studentům říci, co bude," doplnil Holeček.