Proti rušení letiště Líně protestovalo v Praze - Ruzyni přibližně 50 lidí

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pondělí, 13. únor 2023 07:47
Proti rušení letiště Líně protestovalo v Praze - Ruzyni přibližně 50 lidí Foto: Michal Budějovský (Galerie: Michal Budějovský, Michal Švihla)

V sobotu 11. února protestovalo v Praze u Památníku 70. výročí návratu československých perutí RAF u haly starého ruzyňského letiště v Praze na pět desítek lidí proti rušení letiště Líně u Plzně kvůli výstavbě gigafactory na baterie do elektromobilů. Protest uspořádal Český svaz letectví.

Celou akci zahájil předseda Českého svazu letectví plukovník v.v. Václav Vašek. Svaz se podle Vaška opakovaně snažil jednat s představiteli vlády, aby vysvětlili, proč chce stát zlikvidovat objekt, který je nezbytný pro obranyschopnost státu. Navíc poskytuje zázemí pro více než 70 letadel, několik leteckých škol a leteckou záchrannou službu. Na výzvy premiéru Petru Fialovi i kompetentním ministrům podle něj nikdo v zákonné lhůtě nezareagoval.

Protestující podpořil také jediný československý kosmonaut Vladimír Remek. "Je zcela evidentní, že pokud dojde ke zničení a zbourání základů letiště, jako je vzletová a přistávací dráha, tak když to jednou zbourají, tak to v životě našem a možná i našich dětí nikdo v České republice nepostaví. A základem činnosti letectva při případném zhoršení mezinárodně politických a vojenských podmínek je možnost uskutečnění letištního manévru. A čím víc těch letišť máte, tím víc můžete manévrovat," řekl mimo jiné Remek.

Podle předsedy Evropské asociace pro rozvoj všeobecného letectví (EAGA) Štefana Koprdy z vládního usnesení ze začátku února vyplývá, že vláda chce letiště zlikvidovat i v případě, že si Volkswagen lokalitu pro gigafactory nakonec nevybere. Od začátku roku 2023 již probíhá geologický průzkum formou sondážních vrtů, v nejbližších dnech se dokonce mají provádět vrty přímo na dráze. Vláda 1. února schválila mandát pro jednání o hledání náhradního letiště.

Zástupci svazu plánují v březnu po inauguraci oslovit nového prezidenta Petra Pavla, který již dříve uvedl, že považuje rušení letiště za riziko. Na duben potom svaz plánuje další protest přímo na letišti, které je páté nejvyužívanější v Česku. Neoperuje zde jen LZS Plzeň-Líně, působí tady i Aeroklub Plzeň Bory, pět leteckých škol a spolek Classic Trainers provozující dobové historické letouny a velmi oblíbené muzeum Hangár 3. LKLN slouží také k provádění repatriačních letů v rámci celé Evropy (převoz nemocných a zraněných, kteří nejsou schopni letět běžnou linkou) a pro četné pracovní cesty zahraničních manažerů, jejichž společnosti se nachází na území Plzeňského kraje. Zpevněná ranvej letiště (jediná v celém kraji) umožňuje celoroční provoz.

Volkswagen pro umístění své továrny na baterie do elektromobilů zvažuje vedle Česka i lokality v Polsku, Maďarsku či na Slovensku. Rozhodnout by měl do konce března. Stavět by chtěl začít koncem roku 2024 a vyrábět články do baterií od roku 2027. Vláda na začátku února schválila nezávazné memorandum o porozumění s Volkswagenem.

 čtk