Petr Pavel? Jednou komunista, vždycky komunista. Společnost selhala

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 14. únor 2023 07:59
Petr Pavel? Jednou komunista, vždycky komunista. Společnost selhala foto:Josef Adlt

Petr Pavel zvítězil v prezidentských volbách. Z hlediska zákona na tom není co rozporovat. Co ale rozporovat lze, je chování značné části české společnosti – řady celebrit, politiků a novinářů. Bohužel se ukázalo, že mnoho takzvaných a často samozvaných demokratů se za demokracii jen schovává. Více než třicet let po revoluci je to smutné zjištění.

Přesně za měsíc se prezidentského úřadu ujme bývalý komunista. Je to zcela legitimní. Lidé o jeho členství věděli a s tímto vědomím ho volili. Je ale zarážející, že mu podporu vyslovovali zapřísáhlí antikomunisti, kteří členství v KSČ až do teď nepromíjeli; že mu vyslovovali podporu novináři, kteří sami sebe i po tom všem považují za vrchol nezávislosti.

Heslo, že volby jsou svátkem demokracie, tady rozhodně neplatilo. Demokracie podle mého názoru vypadá úplně jinak, než že média rozdělí kandidáty na kandidáty první a druhé kategorie a většinu z nich tak odsoudí k neúspěchu. U soukromých médií můžeme zavřít jedno oko, u veřejnoprávní televize ne. Profesionální moderátorské výkony vypadají jinak.

Velkou zásluhu na tom všem mají bezesporu politici, kteří dennodenně rozdělují společnost, mj. Miloš Zeman, který pro takové chování nevyšlapal pěšinku, ale přímo dálnici. Zásluhu na tom má i Andrej Babiš, rovněž bývalý komunista, jehož kampaň byla daleko za hranou. Nenávist by ale i tak neměla motivovat k iracionálnímu jednání a porušování principů.

Morální selhání bohužel přišlo i ze strany známých osobností a novinářů. Je více než smutné, když novináři oslavují Petra Pavla pro něco, co by mělo být samozřejmostí. Řada politiků a osobností, kteří se zaštitovali antikomunismem a členství ve straně dosud nepromíjeli, najednou začali říkat, že to nevadí, že se dá vše odpracovat.

Korunu tomu nasadil Michael Žantovský, který prohlásil, že některá vyjádření Petra Pavla připomínají vyjádření Václava Havla před 33 lety v novoročním projevu a v dalších dnech. No, Václav Havel za své názory seděl na Borech, Petr Pavel místo toho křepčil v KSČ, dovolím si tvrdit, že při takových slovech se Václav Havel obrací v hrobě. 

Za vůbec nejhorší signál pro českou demokracii ale považuji skutečnost, že lidé, kteří se rozhodli zůstat zásadoví a své názory neměnit jen v duchu hesla „volím menší zlo“, byli řadou takzvaných demokratů napadáni za to, že údajně pomáhají Andreji Babišovi.

Dovolil bych si tu zmínit slova Petra Marka, zakladatele iniciativy Bez komunistů, který poukázal na skutečnost, že po pěti komunistických prezidentech, kteří byli členy KSČ do smrti nebo až do konce komunistického režimu, přibude šestý. Bylo nás pět už je tak minulostí. K pánům Gottwaldovi, Zápotockému, Novotnému, Svobodovi a Husákovi přibude Pavel.

Šestým prezidentem České republiky bude aktivní podporovatel okupace našeho státu, spolupracovník s okupanty – člen vojenské rozvědky, předseda komunistické organizace v ní, agent s krycím jménem Pávek, školený československou dcerou sovětské GRU. Nezapomeňme navíc, že prezidentova manželka byla "politruk" (pracovník nesoucí prapor komunistické ideologie v čele národa)  

Gratuluji všem, kteří se pod takový výsledek podepsali. I díky nim jsme se znovu připravili o možnost mít prezidenta, který nebyl členem KSČ. Nezbývá než doufat, že za pět let tomu bude jinak a že symboly najdeme ve skutečných hodnotách - nikoliv v červené kšiltovce Silné Česko nebo ve flanelové košili.

Autor: Radek Novák, podnikatel a majitel mediální společnosti Euronova Group