Radek Novák

Radek Novák

Pavel Fischer, Andrej Babiš. Prezidentští kandidáti, kteří na první pohled vypadají, že nemají nic společného. Obzvlášť, když dojde řeč na komunistickou minulost. Jana Bobošíková ale upozornila, že tomu tak rozhodně není. Pavel Fischer podle ní za komunismu navštěvoval školu ve Švýcarsku a směle se vydával na zahraniční cesty za železnou oponu.

Velkou mezinárodní dohru má oslava 114. výročí narození Stepana Bandery ukrajinským parlamentem. Ukrajinští zákonodárci rozzuřili především Poláky, kteří stejně jako Rusové a Izraelci považují Banderu za teroristu a extrémního nacionalistu. O mezinárodní přestřelce informoval deník Echo24.

V Poslanecké sněmovně se aktuálně projednává vládní novela zákona o České televizi. Veřejnoprávní instituce se sedmimiliardovým rozpočtem a silným zpravodajstvím je v českých podmínkách papírově nezávislá, ve skutečnosti je však dlouhodobě politickým subjektem (ředitele ČT volí Rada ČT, kterou volí poslanci). Vzhledem k nastavenému formátu mají v nynějším mocenském souboji navrch vládní ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátská strana a STAN. To se samozřejmě nelíbí opozičnímu ANO a SPD, které se novelu snaží blokovat.

Jednoznačným úspěchem dopadly právě proběhlé senátní volby pro volební koalici SPOLU. Nejúspěšnější stranou se v nich stala ODS, která získala celkem osm senátorů. Patří mezi ně i Miloš Vystrčil, který čelil silné negativní kampani od hnutí ANO.

Kdyby se konalo mistrovství světa v blábolení, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by jistě brala zlatou medaili. Sebevědomá politička v posledních týdnech předvedla několik slovních veletočů, kterými si pod sebou doslova podkopla židli. Stačí se podívat na její dvojí metr na svého stranického kolegu Jiřího Pospíšila a Petra Mlejnka.

Šéf ODS Petr Fiala zuby nehty hájí projekt SPOLU a tvrdí, že ODS ve velkých městech oproti minulým volbám posílila. Jenže jak je patrné například v Plzni, profesorova matematika příliš nesedí. V Plzni ODS těžce ztratila na úrovni města i všech velkých obvodech.