Radek Novák: Zdanění prodeje podniků? Vládní nesmysl a dýka do zad českému byznysu

Zveřejněno v Politika
Od - sobota, 20. květen 2023 08:00
Radek Novák: Zdanění prodeje podniků? Vládní nesmysl a dýka do zad českému byznysu foto by Josef Adlt

Vláda vrazila dýku do zad českému byznysu. V rámci kontroverzního balíčku, který má zvrátit růst státního dluhu, chce totiž zdanit prodej podniků, což de facto znamená zavedení třetí daně. Pokud má tento návrh podle vlády ozdravit státní rozpočet, pak na to mám stručnou odpověď: Dává to smysl asi jako operace srdce v márnici.

Není divu, že nad tímto návrhem všichni ekonomičtí experti kroutí hlavou. Jeho přesná podoba zatím není známa, nicméně hranice pro zdanění už je na papíře – je to čtyřicet milionů korun, což je nejen podle analytiků a investorů proklatě nízko, a dopadne tak na značnou část byznysu.

Není divu, že se původně jedná o návrh Pirátů. V roce 2020 se ho v ještě radikálnější podobě snažil prosadit poslanec Mikuláš Ferjenčík. Tehdy ho naštěstí zastavil Senát. Díky tomu zatím ještě stále platí, že u příjmů z prodeje obchodního podílu platí osvobození od daně, pokud doba mezi nabytím obchodního podílu a jeho prodejem přesáhne pět let.

Jestli bych ale podobný návrh čekal u Pirátů, které osobně považuji za novodobé komunisty, rozhodně bych nečekal, že se něčeho takového dočkám za vlády ODS, která odjakživa stála za živnostníky a podnikateli a která má ve svých řadách řadu ekonomických expertů. Tímto totiž de facto dochází k zavedení třetí daně – ihned po zdanění zisku a dividendy.

Nesedím ve vládě, ale jako divák se mohu domnívat, že návrh je výsledkem jakéhosi kompromisu, který si ODS navzdory své historii a identitě nechala líbit. Jak jinak si vysvětlit návrh, který zase o něco více odradí firmy od podnikání v Česku, kde tvoří značnou část HDP a vysokou zaměstnanost. Položme sami sobě otázku, co se stane s ohněm, pokud se ho rozhodneme začít dusit.

Tento krok navíc přichází jen chvíli po tom, co řadu firem významně poškodila covidová pandemie a s tím související vládní opatření, která byla pro některé podniky fatální. Místo pomoci jsme svědky další facky, která zasáhne drtivou většinu firem, které jsou základem dobře fungující ekonomiky.

Teď bohužel nezbývá nic jiného, než na tento nesmysl upozorňovat a doufat, že v rámci legislativního procesu minimálně dojde k jeho změně k lepšímu, nejlépe pak k jeho úplnému zavržení.