Propad příjmů Plzeňský kraj letos zvládne, příští rok očekává horší

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 11. listopad 2020 17:16
bankovky ilustrační foto/plzen.cz

Plzeňský kraj díky rezervám a šetření zvládne letošní propad příjmů zaviněný koronavirovou krizí. Informovala o tom pověřená hejtmanka a ekonomická náměstkyně Marcela Krejsová (ODS). Kraji pomůže přebytek loňského hospodaření a úspory téměř všech oblastí a organizací, což je dohromady 822 milionů korun. Příští rok ale bude horší.

"Letošek se zvládne, protože jsme zapojili přebytek roku 2019, necelých 400 milionů, a jednak jsme docílili toho, že všechny oblasti snížily rozpočty o deset procent, kromě sociálních věcí a zdravotnictví," uvedla Krejsová. Jednotlivé odbory krátily peníze na provoz i na investice. "Pořád máme ještě asi 300 milionů korun na další propady," řekla Krejsová.

Pokles letošních daňových příjmů zatím není jasný, protože i vláda své prognózy často mění. "Jestliže predikce (pro Plzeňský kraj) vycházejí mezi 800 miliony a 1,5 miliardy, tak je to takový rozptyl, který dokazuje, že nikdo nic neví," uvedla Krejsová.

Domnívá se, že nakonec propad nebude ani 800 milionů, a kraj by tak mohl mít drobný přebytek, který by sloužil jako polštář pro příští rok. "Odhad příjmů je stejně složitý jako u letošního propadu, protože nikdo neví, co ekonomika udělá," řekla. Očekává ale, že situace bude horší než nyní, protože ekonomika se hned nenastartuje a řada firem podle ní skončí, až jim stát přestane vyplácet covidové podpory.

Velký zásah do krajského rozpočtu by mělo také od příštího roku plánované zrušení superhrubé mzdy. "Může to být 300 až 400 milionů, ale je to také těžké předvídat, váže se to na procento zaměstnanosti," řekla pověřená hejtmanka. Kraj původně nastavil rozpočet pro rok 2021 na letošní skutečnost, tedy zhruba na 5,2 miliardy, což odpovídá skutečným příjmům v roce 2018. Pokud by se zrušila superhrubá mzda, tak by to bylo ještě o 333 milionů méně.

Krejsová příliš nevěří predikci ministerstva financí, že se po zrušení superhrubé mzdy zvýší nákupy domácností, čímž se zvednou příjmy z DPH. "Lidé se v poslední době spíše naučili šetřit a brát si úvěry na nějaké nemovitosti a do nich ukládat peníze, protože mají strach z budoucnosti," uvedla. Navíc zrušení superhrubé mzdy by podle ní více pomohlo lidem s vyššími příjmy, jejichž spotřeba se nezmění.

Plzeňský kraj ale příští rok neomezí velké investice dotované z EU. Jedná se hlavně o budování poslední etapy západního obchvatu Plzně, což je největší stavba ve dvacetileté historii kraje.

čtk