Pozvěte si architekta! 4 zbytečné obavy

ilustrační, pixabay

Na začátku každé stavby je projekt. Máte tak před sebou mnoho otázek. Jedna z nich je: Vybrat si typový dům nebo originál od architekta?

ilustrační, pixabay

Jaké mají lidé nejčastější obavy?

  1. Nebude se mi návrh líbit…

Je třeba si uvědomit, že architekt je vámi najatý člověk, aby splnil vaše přání a potřeby. Zároveň je to také odborník, který vám navrhne postupy, jak vašeho snu dosáhnout. Je nezbytné s ním úzce spolupracovat. Máte přece společný cíl…

  1. Architekt navrhne předražený dům…

Vy jste zákazník a určujete rozpočet. Každý zkušený architekt se bude vaším rozpočtem řídit a všechny cenové výkyvy bude s vámi konzultovat a nechávat si schvalovat. Otázkou rozpočtu se budete zabývat již na první schůzce, hned tak poznáte, jestli jsou vaše představy o stavbě reálné.

  1. Architekti jsou drazí

Je několik způsobů, jak si architekti stanovují cenu. Nejčastější cena architektonické studie je 1 – 2 % z odhadované ceny nemovitosti. Když máte hodnotu domu 3 mil. cena studie se bude pohybovat kolo 60 tisíc korun.

  1. Projekt si nakreslím sám…

Pokud si vystačíte s typovým domem z katalogu, tak se bez architekta obejdete. Pokud ale máte pozemek ve svahu nebo chcete, aby byl váš dům originál, tak s pomocí vystudovaného odborníka neváhejte.