Pouliční umělci zaplaví centrum Plzně

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 3. červenec 2020 16:04

Festival pouličního umění, Pilsen Busking Fest 2020, se bude konat i v letošním roce, konkrétně 4. - 5. září. Návštěvníci se již po sedmé mohou těšit tradičně na multižánrový program, a i když to dlouho vypadalo nereálně, tak i na umělce ze zahraničí. Hlavním  cílem pořadatelů je oživit centrum města Plzně a inspirovat místní obyvatele a umělce, aby se více zapojili do dění ve veřejném prostoru.

Centrum města zaplaví desítky zahraničních, českých i přímo plzeňských umělců. Na své si přijdou zejména milovníci různorodého umění, ale i běžní obyvatelé města díky odvážné a zároveň velice přístupné festivalové dramaturgii. V rámci programu se představí pouliční hudebníci, kapely, komedianti, žongléři, tanečníci a další zástupci různých uměleckých žánrů. Hlavní zóna festivalu vyroste v centru města Plzně ve Smetanových sadech v místě zvaném „U Branky“. Zde se postaví velké pódium, infostan, prodejní stánky a několik kreativních zón určených pro přímé zapojení návštěvníků. Festival se odehraje zároveň v sadovém okruhu a přilehlých ulicích, kde bude program jak organizovaný, tak i v rámci tzv. volných zón určených pro kohokoliv, kdo si chce pouliční vystoupení vyzkoušet či se nevešel do hlavního programu.

Vzhledem k nejistotě, která panovala na jaře tohoto roku, začali organizátoři akce pracovat na festivalové dramaturgii až na začátku června. Největší hvězdou je v tuto chvíli world music fusion čtveřice The Trouble Notes z Berlína, která měla přijet již před třemi roky. Dalším zajímavou kapelou jsou v Plzni už velice známí Yedhaki:Nautika, kteří nyní hrají i s bubeníkem a jejich vystoupení slibuje doslova zběsilou párty. Třetímpotvrzenou je zpěvačka Daiana Lou z Itálie, kterou doprovází její přítel na různé hudební nástroje, jejich show je plná pozitivních vibrací, skvělého vokálu a skutečně originálních a chytlavých písniček. Za černého koně festivalu pak organizátoři označili novou Plzeňskou kapelu Radosta, hrající hravé, instrumentální skladby doprovázené samply z kultovního filmu Kulový blesk.

„Na celý festival je vstup sice zdarma, ale doporučujeme návštěvníkům přispět do klobouku či jakékoliv nádoby dobrovolně. Nejenom v tomto složitém období, kdy kulturní scéna dostala opravdu tvrdou ránu, je podle nás zcela zásadní touto formou podpořit a hlavně ocenit vystupující umělce,“ dodává Jan Šinko, hlavní dramaturg festivalu.

Pouliční umění (anglicky busking; jednotlivý umělec je busker) je označení pro jakékoli umělecké vystupování – ať už hudební, divadelní či třeba artistické – na veřejných prostranstvích spojené s odměnou od veřejnosti. Kolemjdoucí většinou hází drobné mince do přistaveného klobouku, krabičky či pouzdra od hudebního nástroje.