×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Pošťačky zachránily malé káně. Spadlo a nemohlo zpět do hnízda

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 15. červen 2020 19:52
unnamed Foto: DESOP

Dvě poštovní doručovatelky na severním Plzeňsku našly na silnici malé káně, které nemohlo vzlétnout. Přivolaní odborníci ze Záchranné stanice živočichů ho vrátili zpět do hnízda.

Foto: DESOP

Doručovatelky z pošty v Plasích si při jízdě autem všimli, že na silnici mezi obcemi Březí a Nečtiny sedí dravec. „Napadlo je, že je zraněný a muselo ho srazit auto. Hned mě volali, jenže jsem byl u jiného případu na druhém konci kraje,“ uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů. Pošťačkám podle svých slov poradil, ať káně odchytí a vezmou k sobě do auta. S oběma nálezkyněmi se pak potkal v Nečtinech. V momentě, kdy zvíře přebral, mu bylo jasné, že vše bylo jinak. "Zvedl jsem oči do korun borovic lesíka vedle silnice a vidím hnízdo s dalšími dvěma stejně starými mláďaty. Pravděpodobně nechtěně při cvičení křídel mládě splachtilo z hnízda až na sousední silnici," dodal.

Makoň se tedy vrátil pro svého kolegu Milana Paiskera a oba se i s mládětem vrátili zpět pod strom s hnízdem. „Milda vylezl na strom a káně vrátil zpět a jako bonus jsme okroužkovali i další dvě mláďata,“ popsal Makoň. Dnes už mláďata káně lesní poskakují po okolních korunách stromů určitě sama, na hnízdo se pak vrací jen v momentě, kdy rodiče přinesou nějakého toho hraboše či myš. "Proto také, pokud by se zase nějaké mládě ocitlo na zemi, stačí ho pouze vysadit na nějakou větev lesního podrostu, do korun stromů, na hnízdo se pak už dostane určitě samo," doplnil Makoň.