Nové ptačí budky v centru Plzně čekají na své nájemníky

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 17. únor 2020 12:16
Budky Karel Makoň instaluje jednu budku. Foto: Táňa Typltová

Centrum Plzně nově zdobí 23 nových ptačích budek, které čekají na své nájemníky. Těmi by se měli stát vedle opeřenců také netopýři. Akci inicioval i financoval centrální městský obvod. O výběr vhodných míst a instalaci se pak postarali na území městské části a v parkovém okruhu v sadech experti plzeňské záchranné stanice živočichů.

Budku je třeba řádně připevnit a zajistit. Foto: Táňa Typltová

„Pro uchycení poměrně těžkých, ale zato dlouhověkých, vyzkoušených a nejlepších budek co znám, jsme zvolili šetrný způsob přichycení pomocí ocelového lanka. Původní drátěný závěs byl tím pádem nahrazen ocelovým lankem zajištěným kovovou sponkou tak, aby budka byla uchycena bezpečně, nespadla a mohla minimálně 30 let plnit svou funkci,“ popsal instalaci šéf záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

S instalací budek se začalo pod divadlem Josefa Kajetána Tyla a přes Smetanovy sady se pokračovalo do sadů Kopeckého, Šafaříkových až Křižíkových. „První den jsme rozvěsili pouze 10 budek. Dalších 13 jsem jich pak o víkendu rozvěsil s děvčaty v Mlýnské strouze, Štruncových sadech a na soutoku řeky Radbuzy a Mže,“ uvedl Karel Makoň.

Budky jsou určeny pro hnízdění sýkor, špačků, vrabců a speciální černé pak slouží jako úkryt pro netopýry, kteří se na lokalitě zejména ve Smetanových sadech pravidelně vyskytují. „Cílem celé akce je nejenom nabídnout drobným pěvcům žijícím v parkovém okruhu kvalitní a bezpečné hnízdní možnosti, ale i výchovně působit na širokou veřejnost. Sady denně projde velké množství lidí a až uvidí, že město se stará o bydlení nejen svých lidských obyvatel, ale i těch ptačích, třeba si budou chtít stejnou budku pro své opeřence pořídit i oni. Navíc hnízdící ptáci jsou určitým oživením lokality a určitým indikátorem zdravého životního prostředí a stylu,“ vysvětlil Makoň.

S budkami se seznámily i nejmenší děti. Foto: Táňa Typltová

Budky v městských parcích v Plzni nejsou žádnou novinkou. V roce 2011 se realizoval projekt s Plzeňskou teplárenskou, která přišla s nápadem a přispěla na výrobu i rozmístění celkem 500 ptačích budek do všech mateřských škol na území města Plzně. Jednalo se ale o klasické dřevěné budky, které dnes už dosluhují a postupně se rozpadají.

Výrobou a pověšením ptačí budky však akce nekončí. Každá budka musí splňovat určité parametry, musí být pro ptáky bezpečná, funkční, musí se udržovat, pravidelně kontrolovat i čistit. U dřevěných budek je to kolikrát komplikované, jelikož se rozpadají a jsou poničeny častěji než budky, které jsme osazovali teď. To však nemění nic na tom, že i tento typ betonových budek je třeba jednou za čas vyčistit.

Instalace budek v sadech. Foto: Táňa Typltová

Další věc je samotná instalace budky. Vybrat vhodné místo, dostatečně upevnit a to vše tak, aby ptáci či netopýři budku využívali a neměli problémy třeba při vyvádění mláďat. To vše zejména v městském prostředí není zrovna snadná věc. Když se městský obvod rozhodl do budek investovat a pořídil ty nejlepší, nabídli jsme své zkušenosti a budky rozmístili,“ doplnil Karel Makoň.