Pospěšte si, ještě stihnete vysázet sazeničky cibule

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - pondělí, 26. duben 2021 10:46
cibule plzen cz ilustrační. Foto: pixabay

Cibuli v naší kuchyni využíváme syrovou i vařenou a je základem mnoha jídel. S výsadbou cibulí ze sazeniček neotálejte, duben je ten pravý čas. Můžete si vypěstovat cibuli i ze semen, ale ze sazeniček se mnohem dříve dočkáte úrody. V zahradnictví koupíte balení sazeniček v síťce.

Přinesli jste si domů sazeničky cibule? Připravte jim vhodnou půdu. Je důležité cibuli umístit na záhon, na který svítí dostatek slunce. Cibule potřebuje půdu propustnou, doporučuje se promíchat zeminu s pískem a humusem. Cibule se nedaří ve velké vlhkosti, množí se pak na ní plísně. Je třeba ji i při zálivce zalévat do řádku a ne přímo na rostlinu. Nebude se jí dařit v kyselé půdě. Pokud potřebujete kyselost upravit, můžete přidat do záhonu dřevěný popel, který pH půdy zvýší. Vyvarujte se použití dusíkatých hnojiv. Dusík snižuje její kvalitu i trvanlivost.

Pro cibulku si připravíme řádek hluboký jako samotná sazenička. Sázíme takzvaně do sponu. Liché řádky by měli být od okraje a sudé řádky na úrovni mezer prvního řádku. Mezi řádky je vhodná mezera deset centimetrů. Cibulku následně vkládáme do řádku podpučím dolu a špičkou nahoru. Zahrneme zeminou tak, aby špička cibulky byla těsně nad povrchem. Sazeničky sázejte 10-15 cm od sebe.

Pokud cibulkám splníte požadavky na světlo, půdu a mírnou zálivku dočkáte se bohaté úrody.