Grand Prix West Bohemia v přímém přenosu a se silnou mezinárodní konkurencí!

Zveřejněno v Sport
Od - pondělí, 26. duben 2021 10:11

Roman Kreuziger Cycling Academy nejenže organizuje na české poměry úspěšný mládežnický tým, ale je v posledních letech i velmi aktivní v pořádání závodů. I po zdařilém silničním mistrovství republiky v roce 2018 a mimořádně vydařeném mistrovství republiky mládeže v loňské roce přichází letos s novinkou: Grand Prix West Bohemia!

V sobotu 1. a v neděli 2. května proběhne nejprve na plzeňské Lopatárně mezinárodní kritérium a poté silniční závod se startem a cílem v Kyšicích. Oba závody jsou vypsány pro kategorii kadetů a juniorů.

Speciálně pro české závodníky to bude mimořádná příležitost porovnat svou výkonnost se silnou mezinárodní konkurencí, jelikož se na startu sejdou cyklisté ze 17 evropských zemí! Přičemž nejde o země převážně z východní Evropy či Balkánu, ale o Němce, Rakušany, Poláky, Francouze, Nizozemce, Lucemburčany, Maďary, Slováky a další země, které mají své nezanedbatelné postavení v dospělé cyklistice na úrovni World Tour.

A to ještě covid a s ním související zdravotnická opatření znemožnila start mj. zájemcům z Dánska, Norska a Švédska na tomto podniku, který velmi prospěšně pro domácí cyklistiku rozšiřuje počet akcí s mezinárodním dosahem pořádaných na našem území.

Hlavní závod je ten nedělní, a to závod s hromadným startem juniorů patřící do kategorie UCI 1.1. Ale když už k nám budou cyklistické naděje včetně jejich doprovodu vážit dlouho cestu, a někdo bude muset ujet až 2 tisíce kilometrů, pak se v RKCA rozhodli připojit ještě sobotní odpolední kritérium na Lopatárně a samozřejmě pro obě kategorie, byť peloton tu bude o malinko chudší, jelikož ne všechny zahraniční týmy dorazí i na sobotní závod.

S ohledem na cyklistické dovednosti a propustnost tratí bude v neděli peloton kadetů čítat kolem 120 závodníků, juniorů se postaví na start kolem 160 v přibližně 27 týmech. V kadetech to bude co do porovnání počtu Čechů a zahraničních závodníků zhruba půl na půl. V juniorech příležitost porovnat se se silnou zahraniční konkurencí dostane 7 českých týmů. Všechna čtyři vrcholová střediska: RKCA, Favorit Brno, Tufo Pardus Prostějov a Dukla Praha. A dále olomoucký Mapei Merida Kaňkovský, reprezentační výběr a reprezentační dvojka v podobě výběru cyklokrosu.

Je skvělé, že se závod za současné situace vůbec uskuteční! Takže fakt, že sice bez diváků, je v této souvislosti podružný. Ale obecně platí, že sport bez diváků postrádá mimořádně důležitý rozměr. Proto budou oba nedělní závody komplet přenášeny on-line formou, o kterou se postará RoadCycling.cz.

Lopatárna startuje v 16:00 hodin závodem kadetů, kteří si dají 30 kol (33 km), a pokračuje v 17:30 závodem juniorů na 50 kol (55 km).

To bude ale pouze předkrm. To hlavní se odehraje v neděli. Start i cíl je situován do Kyšic a 12,1 km dlouhý okruh vede po známé a prověřené trati přes Červený Hrádek, Chrást a Dýšinu. Kadeti se vydají do závodu na 7 okruhů v 9:00 a ve 12:30 je vystřídají junioři, kteří absolvují 11 okruhů.

Trasa závodu je zvlněná, klasikářská, takže průměrnou rychlost nejlepších juniorů můžeme odhadovat ke 42 km/hod., zvláště když se bude pořádně závodit, což se u juniorů v tomto složení předpokládá jaksi samozřejmě.

Bez podpory sponzorů by dnes žádná taková akce nemohla existovat. Roman Kreuziger Cycling Academy se může opřít i při organizaci tohoto mezinárodního podniku o své dlouholeté partnery a o podporu města Plzně a Plzeňského kraje. Takže v neděli 2. května k trati sice ne, ale k on-line přenosu zveme s mimořádným akcentem všechny, které baví cyklistika a jež si chtějí udělat obrázek, jak závodí světové mládežnické naděje a mezi nimi i ty naše, české!

Online přenos: https://www.youtube.com/watch?v=jtie05iHtgs