Populární ledové sochy nikdo neuvidí, pořadatel přišel o miliony

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 19. leden 2021 10:51
139695497_1874737702678325_6839330734304943642_n Sochy, které nikdo neuvidí. Foto: ZAK TV/M. Sedláček

Každoročně výstavu ledových soch v pivovaru navštíví více než 10 tisíc lidí. Letos ji ale nikdo neuvidí. Vládní restrikce nepovolily a náklady na udržování soch jdou měsíčně do statisíců korun. Pořadatel výstavy se proto rozhodl, že odpojí chladící agregáty a nechá sochy rozpustit. Jeho ztráty jdou do milionů korun.

Foto: ZAK TV/ M. Sedláček

Příprava výstavy se stala pro Lukáše Touška srdeční záležitostí. Pro tu poslední dokonce koupil stan a pronajal si chladící jednotky. Na výrobě soch pracovali čtyři umělci. K tomu pomáhali brigádníci. Dohromady dvacet lidí. Vynaložené úsilí a peníze ale nakonec přijdou vniveč. "Výstava je vesměs hotová, čeká už nějaký měsíc a půl na otevření. Bohužel v tento moment se dostáváme do situace, kdy se měsíční investice na udržení ledových soch pohybují v řádech statisíců, což je situace bohužel neudržitelná," prohlásil Toušek.

Foto: ZAK TV/ M. Sedláček

Pátý ročník výstavy ledových soch nese téma Mořský svět. Pod rukama umělců tady vzniklo 18 krásných ledových soch. "Je tady připraveno zhruba 250 ledových bloků vytesaných, což je asi jako 30 tun ledu. Stan pro tuto expozici se kupoval už v únoru. Bohužel, kdybychom to věděli samozřejmě nějakým způsobem dopředu, jakým způsobem se bude situace vyvíjet, tak bychom se asi do ničeho takového nepouštěli," uvedl Toušek.

Ztráty na vstupném odhaduje pořadatel na dva miliony korun s tím, že vlastní náklady vyšplhaly také do milionů. Proto se rozhodl nečekat a výstavu zlikviduje. Sám neví, jestli vůbec jako výrobce ledu přežije. "Bohužel, já jsem v tom vlastně z devadesáti procent z vlastních zdrojů a teď vlastně uvidíme, jestli to nebudeme muset zabalit," dodal.