×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Podrobnosti k novému úspornému tarifu na plyn a elektřinu

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 23. červen 2022 13:35
Podrobnosti k novému úspornému tarifu na plyn a elektřinu ilustrační. Foto: pixabay

Řada domácností se jen těžko vyrovnává s neustále rostoucími cenami elektrické energie a plynu. V následující topné sezoně jim proto chtějí ministři ulevit zavedením takzvaného úsporného tarifu, jenž by jim měl z faktur vymazat část nákladů. Půjde však jen o opatření na jednu topnou sezónu, od 1. října 2022 do 1. října 2023.

A jak to bude fungovat? O tarif se nebude muset žádat. Stát pošle peníze na úsporný tarif operátorovi na trhu, jenž jej rozešle obchodníkům s elektřinou a plynem. Ti jej promítnou do výše zálohy či ve faktuře (ročním zúčtování) ve prospěch zákazníka.

Maximální částka státní pomoci pro domácnost zřejmě bude limitována na devět až deset tisíc korun ročně u domácností s velkou roční spotřebou. U malých domácností s nízkou spotřebou to bude mnohem méně. Ti, kteří mají více zdrojů, mohou příspěvek získat dvakrát. Tedy ročně například až deset tisíc na plyn a dalších deset tisíc ročně na elektřinu. Cílem tarifu je motivovat celou českou populaci k energetickým úsporám.

Tarif se ale nebude týkat všech. Vztahovat se nebude například na chaty a chalupy a také na dobíjení elektromobilů. Smůlu mají i tam, kde berou teplo z tepláren. Cena plynu pro evropský trh se od pondělí zvýšila zhruba o 70 procent, surovina se nyní prodává za více než 140 eur za megawatthodinu (MWh). Ceny pravděpodobně zůstanou vysoké ještě několik let, a co bude následovat po úsporném tarifu, zatím nelze říci.

Autor: Silva Ema Kolářová