Ceny energií jsou neúnosné. Vláda musí zakročit, jinak nemáme finance na rozvoj, připouští hejtmanství

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 23. srpen 2022 06:52
Ceny energií jsou neúnosné. Vláda musí zakročit, jinak nemáme finance na rozvoj, připouští hejtmanství ilustrační. Foto: pixabay

Podle současných cen by Plzeňský kraj a jeho organizace platili příští rok za elektřinu a plyn dvanáctinásobek proti letošku. Z rozpočtu by kraj musel vydat zhruba o 1,2 - 1,3 miliardy korun víc než letos. Radní tak nově umožní svým organizacím nakupovat zvlášť mimo centrální nákup.

Až dosud byl nákup centralizovaný pro celý kraj, jehož Centrální nákup díky velkému "balíku" pořizovaných energií spořil desítky milionů ročně. To je ale teď minulostí. "Současná situace na trhu je více než neúnosná. Marže obchodníků jsou dost neadekvátní, jedná se o 20 - 30 procent, dříve přitom byly tak 10 procent," potvrdil Hais. Podle něj kraj podal podnět ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) a Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ), aby marže obchodníků přezkoumaly. "Máme podezření, že se obchodníci domluvili a zvyšují tu cenu do neuměrných výšin," upřesnil.

Podle Haise by podobné ceny znamenaly, že by kraj neměl žádné finance na jakýkoli rozvoj a věnoval by se pouze placení energií. "Platili bychom o 1,2 až 1,3 miliardy navíc, teď je to přes 100 milionů korun," uvedl. Kraj měl přitom dosud jedny z nejnižších cen, za něž nakupoval na Českomoravské komoditní burze Kladno. Cena plynu byla kolem 500 Kč/MWh a elektřiny 1100 až 1200 Kč/MWh. "Je to jen ukázka toho, kam se ceny mohou vyšplhat do budoucna i ke koncovým spotřebitelům. Je největší čas, aby vláda udělala nějaké řešení," popsal Hais.

Hejtman Rudolf Špoták uvedl, že problematiku burzy řeší s dalšími hejtmany.  "Z makléřů se stávají lichváři. Paradoxní je, že velkoobjem je na tom díky těmto maržím ještě hůř. U organizací, kde jsou odběry menší, se vlastně dostanete na nižší částku. Sice nakoupíte za víc, jak na burze, ale neplatíte makléřský poplatek," uvedl hejtman. Podle něj by vládla měla aktivně do celé situace vstoupit a zastropovat marže.