Počítače ZČU pomáhají hledat lék na koronavirus

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 20. březen 2020 11:03
CDC koronavirus ilustrační, pixabay

Západočeská univerzita v Plzni se připojila k celosvětovému projektu Folding@Home, který využívá volný výpočetní výkon počítačů na zpracování simulací pro výzkum léku, který by zabránil koronaviru uchytit se na plicních buňkách. Následovat ji může kdokoliv další, kdo má počítač a internet.

Počítačové učebny Centra informatizace a výpočetní techniky (CIV) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) jsou bez studentů sice opuštěné, ale přesto pracují. Západočeská univerzita se totiž rozhodla zapojit je do boje s epidemií koronaviru a přidala se k projektu Folding@Home vědců z americké Stanfordovy univerzity.

Folding@Home je celosvětový projekt, který využívá volný výpočetní výkon počítačů k takzvaným distribuovaným výpočtům. Zapojených počítačů je obrovské množství, po stažení programu se k nim může přidat jakýkoliv další a výsledkem je jeden z nejvýkonnějších superpočítačů světa, který již v minulosti prováděl výpočty a simulace při výzkumu léčebných látek na léčbu rakoviny, Alzheimerovy, Parkinsonovy a Huntingtonovy choroby.  Nyní se zpracovává návrh klíčového proteinu, který by zabránil koronaviru uchytit se na plicních buňkách.

CIV ZČU připojilo do projektu Folding@Home 20 počítačů v konfiguraci Intel(R) Core(TM) i7-6700 CPU @ 3.40GHz, 32 GB RAM, GeForce GTX 1080 a připravuje zapojení ještě dalších 20 podobných. Přidala se rovněž katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd, jejíž tým KIV-ZCU-PLZEN vyčlenil v několika laboratořích 15 počítačů.