Plzeňský vánoční strom se představil premiérově s novou světlenou výzdobou

Vánoční strom se Plzeňanům velmi líbí. Určitě bude bodovat v soutěži o nejkrásnější vánoční strom v rámci celé republiky. Foto: M Chaloupka

Do posledního místečka zaplněné náměstí Republiky rozzářil v neděli v podvečer za bouřlivého potlesku diváků plzeňský vánoční strom. Patnáctimetrový smrk dostal po sedmi letech novou světelnou výzdobu. Ta stála město 700 tisíc korun a laděna je do ledově bílé barvy. Strom se rozsvěcoval postupně od spodní části až ke špičce.

Okamžik rozsvícení vánočního stromu. Foto: M Pecuch

Tlačítka s dálkovým ovládáním zmáčkli společně primátor Martin Baxa (ODS) a plzeňský biskup Tomáš Holub. Asistovali jim vnuk dárkyně stromu Jan Civiš a tři děti ze 17. ZŠ v Malické ulici. Rozsvícení stromu a s ním spojený odpolední a večerní kulturní program přilákal do centra Plzně na sedm tisíc lidí. Do ulic Plzně v neděli také poprvé vyjela nádherně nazdobená vánoční tramvaj.

Vánoční strom na plzeňském náměstí Republiky. Foto: Michaela Adámková

Samotné zdobení vánočního stromu bylo velmi náročné, pracovníci Správy veřejného statku města Plzně museli na větve složitě nainstalovat čtyři kilometry světelných řetězů. Vedle řetězů zdobí strom 30 velkých svítících hvězd rovněž v ledově bílé barvě. Největší měří 70 cm, další jsou 50 cm velké. Na stromu jsou dále nesvítící sněhové vločky stříbrné matné a lesklé koule. Vrchol stromu ozdobila svítící půlmetrová trojrozměrná hvězda. Kmen potom osvětlují blikající světelné rampouchy.

Primátor Martin Baxa přítomné přivítal a vyjádřil potěšení nad tím, že se v tak hojném počtu slavnosti zúčastnili. Připomněl, že vánoční strom má letos po osmi letech nové osvětlení. „Chtěl bych vám všem popřát, abyste adventní čas i Vánoce prožili se svými blízkými i přáteli tak, jak si představujete. Přeji tedy krásný advent, vánoční svátky a děkuji, že jste přišli,“ uvedl primátor. Účastníky slavnosti pozdravil také  biskup Tomáš Holub. Mimo jiné připomněl, že se v úterý 17. prosince od 18 hodin uskuteční slavnostní průvod Půjdem spolu do Betléma, kdy biskup sošku malého Ježíška přenese od budovy biskupství a uloží jej do jeslí dřevěného betléma na náměstí Republiky. Pozval lidi na tuto událost a popřál jim pěkné prožití adventu.

Foto: TV ZAK

Vánoční strom, který rostl přes 40 let v zahradě v plzeňské Lochotínské ulici, darovala městu babička šestnáctiletého Honzy Civiše. „Naše rodina je hrdá, že právě náš strom stojí na náměstí Republiky. A musím říct, že mu to tady moc sluší,“ vzkázal z pódia vnuk dárkyně.