Plzeňský kraj vyčkává s nákupy energií, věří v lepší ceny

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 12. duben 2022 12:15
Plzeňský kraj vyčkává s nákupy energií, věří v lepší ceny ilustrační. Foto: pixabay

Plzeňský kraj připravuje prostřednictvím své příspěvkové organizace Centrální nákup Plzeňského kraje nákup elektřiny a plynu pro léta 2023 až 2024. Kvůli složité situaci na trhu těchto komodit ustavil kraj v těchto dnech odbornou pracovní skupinu. Průběžně sleduje situaci a o nákupu energií rozhodne ve chvíli, kdy bude moci dosáhnout co nejvyšší úspory peněz tak, jako se to kraji dařilo dosud.

Ze závěrů pracovní skupiny zatím vyplývá, že by k nákupu energií mohlo dojít v období konce jara a začátku léta. „Situaci na trhu komodit je ale stále nutné průběžně sledovat a hodnotit, jelikož není výjimečnou situací, že jsou vypovídány již uzavřené smlouvy o dodávkách energií a samosprávné celky se tak ocitají u dodavatelů poslední instance. Věříme ale, že toto nebude náš případ a i pro následující období se nám podaří dosáhnout co nejvyšších možných úspor a i nadále budeme dobrými hospodáři krajských peněz,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Hais.

U posledního nákupu elektřiny a plynu na roky 2021 a 2022, který byl proveden v roce 2020, kraj uspořil miliony korun. Pro rok 2021 činila úspora celkem 151,7 milionů korun bez DPH. Spočítána byla oproti tržní ceně v roce 2021. „Za první čtvrtletí letošního roku již činí navzdory prudkému nárůstu cen obou komodit až k hranici 65 milionů korun,“ upřesnil Hais.