Regionální muzeum zaplnily stovky kraslic

Zveřejněno v Z regionu
Od - neděle, 17. duben 2022 06:56
Regionální muzeum zaplnily stovky kraslic Foto: se souhlasem ZAK TV

Více než dvě stovky různých kraslic a zdobených vajec najdete v těchto dnech v Regionálním muzeu Kladrubska. Co je na této výstavě zajímavé, že se jedná o výtvory lidí, kteří zde žijí. Do toho spadají i další velikonoční dekorace, včetně velikonočních perníků.

V Regionálním muzeu Kladrubska je výstava velikonočních dekorací. Je celá věnována velikonočním svátkům, tradicím, zvykům a vlastně výrobků, které se k té příležitosti dělají. "To znamená, že tady jsou pomlázky, různé dekorace jak z přírodních, tak z umělých materiálů. Ale asi to nejzajímavější, co tu lidi můžou vidět, jsou kraslice. Ručně malované od paní Lechnířové nebo od paní Kokrmentové. Ty jsou i tvarované. Jsou to kraslice ze slepičích, křepelčích, pštrosích i kachních a husích vajec," uvedl pracovník Regionálního muzea Kladrubska Jiří Kohout. Další zajímavostí muzea jsou podle Kohouta keramické kraslice od paní Fránové, které jsou také různých velikostí nebo 2,5 metru dlouhá pomlázka.

Vedle toho tady najdete i velikonoční perníčky od Růženy Hradové.Vedle toho tady najdete i velikonoční perníčky od Růženy Hradové. "Dělám je už delší dobu. Jsem v invalidním důchodu a mám deset vnoučat, takže peču Vánoce, Velikonoce během roku, vlastně pořád," popsala. Mezi její výtvory patří například i auta či dinosauři.

Podle odhadů Jiřího Kohouta je v muzeu ručně vyráběných kraslic více než stovka. "Celkově i s těmi ostatními možná přes 200," podotkl s tím, že autory různých výrobků jsou také školní kolektivy, ať už ze školky nebo ze školy a řada dalších kladrubských občanů. Výstava je k vidění do 30. dubna a muzeum má otevřeno od úterý do neděle od 10 do 16 hodin.