Plzeňský kraj už dostal oficiální rozhodnutí, od pondělí může otevřít školky

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 22. duben 2021 21:39
plzen_cz_mateřská škola ilustrační

Plzeňský kraj obdržel dnes po 18:00 písemné rozhodnutí ministerstva školství, že od pondělí mohou otevřít všechny mateřské školy v regionu. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) po dnešním jednání vlády na twitteru uvedl, že od 26. dubna budou moct otevřít školky v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. "Oficiální mimořádné opatření a pokyny už jsme obdrželi a budeme je rozesílat na zřizovatele školek," řekla mluvčí kraje Eva Mertlová. Města a obce v regionu rozhodnutí zatím nedostala. Podle mluvčí ho budou mít v pátek.

Ministerstvo školství podle své mluvčí Anety Lednové rozeslalo informace do škol ihned po dnešním rozhodnutí vlády. Jde podle ní o stejný materiál, jako obdržely v úterý Královéhradecký a Karlovarský kraj. Doplnila, že ministerstvo vše rozesílá do datových schránek škol a nemůže to udělat před schválením materiálu vládou.

V plzeňském regionu je celkem 281 mateřských škol, obecních je 258, soukromých 17, kraj spravuje pět školek a jedna je církevní.

"Vím o tom pouze neoficiálně ze sociálních sítí, potřebujeme to mít písemně," řekla vedoucí odboru školství plzeňského magistrátu Dagmar Škrlantová.

"Jediné rozhodnutí, které nám zatím někdo doručil, je z úterý, a tam jsou jen dva kraje (Královéhradecký a Karlovarský)," uvedla. Podle ní bude příprava školek na pondělí velmi náročná. "Nemáme potraviny, nic. Ostatní dva kraje na to dostaly týden, to není fér," uvedla. Ředitelky se budou muset pokusit rychle v pátek objednat čtyřnásobné množství surovin na obědy a na svačiny. V pondělí je školkám bez objednání nedodají.

"Je to šibeniční termín, Školka neznamená jenom povolat lidi, přeskupit skupiny, ale hlavně se musí vařit," uvedla vedoucí. Plzeň však udělá maximum, i když to bude pro zaměstnance znamenat extrémní zátěž od pátku do neděle, kdy budou muset dezinfikovat a připravovat prostory. Rodiče by se to nejspíš dozvěděli jedině elektronicky e-mailem, ale až po oficiálním písemném rozhodnutí, dodala Škrlantová.

V Plzni je 40 samostatných mateřských škol a dalších šest pod základními školami. Celkem do nich chodí zhruba 5000 dětí.

Plaga dnes uvedl, že děti budou moci chodit do školek bez roušek a bez testů. V ostatních regionech je budou nadále moci navštěvovat pouze předškoláci za přísnějších hygienických pravidel. V pondělí bude vláda rozhodovat o otevření druhých stupňů základních škol rotačně od 3. května pro tyto tři kraje s nejnižším počtem nakažených koronavirem. Rozvolňování školství bude stejně jako v dalších oborech postupovat regionálně a řídit se výskytem 100 nově nakažených s covidem-19 na 100.000 obyvatel za sedm dní. Postupně by se pak mohly školky i druhý stupeň základních škol otevírat i v dalších regionech.

čtk