Plzeňská zoo se pochlubila novým přírůstkem

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 9. červenec 2020 11:42
kockodan-brazzuv-cercopithecus-neglectus-7-7-2020-km-mini (4) foto: K. Misíková

Chov kočkodanů Brazzových se opět rozrostl. Nejnovější mládě přišlo v plzeňské ZOO na svět 9. května. Jeho pohlaví zatím není známo.

Africký kočkodan Brazzův patří v plzeňské zoologické zahradě mezi tradiční druhy. Tato párová pralesní opice je zde chována od roku 1981 v několikáté generaci a úspěšně se rozmnožuje. "V polovině 90. let byli kočkodani průkopníky chovu na ostrovech se vzrostlými stromy, nyní žijí v expozici v sousedství hrošíků liberijských," uvedl mluvčí ZOO Plzeň Martin Vobruba. Současný chovný pár podle něj tvoří samec Kellar z Francie a samice Koki z vlastního odchovu. V Evropě je nyní chová kolem 55 zoologických zahrad.

Kočkodan Brazzův se zdržuje často při zemi, kde i sbírá potravu. Je také jediným druhem svého rodu, který vytváří pevné páry samce a samic. Své teritorium označuje slinami a pachovými výměšky, ale vetřelcům se přitom spíše vyhýbá, než aby jim čelil. Oranžové a bílé skvrny na jejich obličeji slouží k optické komunikaci a tento kočkodan se dorozumívá i hlubokými dunivými zvuky.