Plzeňská noclehárna pro bezdomovce byla plná, ubytovala všechny

foto: plzen.cz

Domov sv. Františka, plzeňská noclehárna pro bezdomovce se 45 lůžky, byla v noci z neděle na pondělí plná. Žádné fronty lidí, kteří nemají střechu nad hlavou, se ale netvořily, kapacita byla dostatečná. V dalších dnech by se měla poptávka bezdomovců snižovat, protože se bude oteplovat. Informoval o tom Džemal Gërbani, vedoucí zařízení, které provozuje městská charita.

„Byli jsme obsazeni tak akorát, žádné fronty nad lůžkovou kapacitu jsme tu neměli,“ uvedl. Největší zima bývá po ránu. V Plzni byl dnes ráno jeden stupeň pod nulou, i když meteorologové avizovali minus osm stupňů. Teplota v noci na úterý má být ještě vyšší.

Počet bezdomovců se v Plzni pět let pohybuje kolem 400. Přibývají mezi nimi mladí a také cizinci, hlavně Slováci. Žijí hlavně na okrajích města ve stanech a provizorních přístřešcích a také v několika opuštěných budovách, řekl Gërbani.

Noclehárna je celoroční službou, v zimě je k dispozici od 18:00 do 08:00. Na ni navazuje denní centrum otevřené od 09:00 do 15:00, kde si mohou lidé nechat zadarmo vyprat oblečení nebo dostat jiné šaty, kávu, čaj, potraviny a hygienické potřeby. „Plus jsou tady sociální pracovníci, kteří jim pomáhají,“ řekl. Materiální pomoc včetně stanů, spacích pytlů, dek a teplého oblečení distribuují také terénní pracovníci domova.

Domov sv. Františka, jímž projde v zimě zhruba 65 bezdomovců denně, má dalších 16 lůžek v azylovém domě, kde nabízí celodenní ubytování ve dvoulůžkových pokojích. Letos odboural takzvané teplé židle, které využívaly desítky zájemců nad kapacitu noclehárny. „Z hlediska hygieny a dalších předpisů to bylo dost za hranou. A v souvislosti s covidem jsme si řekli, že tu nemůžeme mít lidi takhle namačkané,“ uvedl Gërbani. Místo toho dostal domov od města peníze, aby část klientů, až 30 lidí, ubytoval v komerční ubytovně. „Aby každý, kdo má zájem o nocleh, byl přijat,“ řekl.

Do noclehárny může přijít člověk bez dokladů i peněz. „Sepíšeme smlouvy a začneme s ním pracovat, aby dostal zpět doklady, půjčíme mu na ně a necháme ho nocovat za drobný úklid případně na dluh a pomáháme mu řešit situaci, aby pak ze mzdy nebo z dávek byl schopen dál platit nocležné,“ uvedl vedoucí. Do azylového domu je třeba si podat žádost a mít doklady.

Za celou dobu trvání pandemie evidoval domov čtyři izolované případy nakažených covidem, ale ve spolupráci s nasmlouvanými lékaři otestoval desítky bezdomovců, jen za podzim přes 30, a nikdo nebyl pozitivní. Mezi bezdomovci se zatím nic nešíří, řekl vedoucí domova.

čtk