Plzeň našla svůj vánoční strom! Jedle už překážela majitelům na zahradě

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 8. listopad 2022 13:25
Plzeň našla svůj vánoční strom! Jedle už překážela majitelům na zahradě Foto: město Plzeň

Zhruba čtrnáctimetrová jedle ojíněná, která vyrůstala na soukromé zahradě v Třemošné, bude letošním vánočním stromem v Plzni. Náměstí Republiky bude zdobit od soboty 12. listopadu, kdy ji pracovníci odborné firmy pokácí, převezou a následně usadí. Strom se slavnostně se rozsvítí již tradičně první adventní neděli, tedy 27. listopadu, součástí bude kulturní program.

 „Mám radost, že náměstí Republiky letos ozdobí jedle, která čtyřicet let rostla na nedaleké zahradě manželů Kolečkových. Děkuji jeho majitelům za to, že strom městu Plzni nabídli, a věřím, že se všem Plzeňanům společně s jeho výzdobou bude líbit,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Vánočním stromem se stane strom, který by stejně čekalo pokácení kvůli tomu, že mimo jiné překáží na soukromém pozemku. „Svým majitelům tak už sice nemůže dělat radost na jejich pozemku, ale ještě potěší jiné lidi, a hlavně děti v předvánočním čase. Správa veřejného statku města Plzně zajistí a zaplatí pokácení i odvoz, na vlastníkovi je, aby naše lesníky včas o své nabídce stromu informoval. Klidně kdykoli v průběhu roku,“ podotkl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí, který má ve své gesci Správu veřejného statku města Plzně, jež strom zajišťuje.

Město letos dostalo 15 nabídek na vánoční strom, do užšího výběru se jich dostalo jen pár. "Většinou strom nesplňoval dané požadavky na velikost, pravidelnost a tvar koruny, nebo byl na místě, kam se nemůže dostat potřebná technika,“ přiblížil vedoucí oddělení městských lesů Správy veřejného statku města Plzně Miloš Pacolt, který na výběr dohlíží. Vánoční strom se vždy kácí tzv. v závěsu, je tedy třeba jej nejprve uvázat lanem na závěs jeřábu, který jej po zkrácení na požadovanou délku a po úpravě kmene na daný průměr opatrně usadí na podvalník. Tahač s podvalníkem měří až 25 metrů a strom je tak přepravován v doprovodu pomocného vozidla jako nadměrný náklad, do města vjíždí až v nočních hodinách, aby neomezil běžnou dopravu.

Jedle už začala překážet

Jedle ojíněná roste na zahradě manželů Kolečkových od 80. let minulého století, kdy ji spolu s malou borovičkou a stříbrným smrčkem dostali od známých. Borovici i smrk již museli pokácet, neboť jejich větve zasahovaly do elektrického vedení. Teď začaly překážet i větve z jedle, která roste v blízkosti domu. Dosahují až na terasu. Nabídky na pokácení stromu tedy zaslali okolním obcím. Nakonec si jedli vybrala Plzeň. Nebude to ale poprvé, co bude tato jedle ojíněná vánočně nazdobená. Když ještě byla menší, Kolečkovi ji o Vánocích zdobili svíčkami.

Strom odřízne a na míru upraví dřevorubec, odborná firma ho pak naloží a převeze na náměstí Republiky v Plzni. Strom pak bude usazen s pomocí menšího jeřábu před půlnocí 12. listopadu do jeden a půl metru hlubokého otvoru na náměstí.

Již nazdobený vánoční strom pak plzeňský primátor rozsvítí již tradičně první adventní neděli, tedy 27. listopadu 2022 v 18 hodin. Slavnostnímu okamžiku bude předcházet kulturní program, začíná v 16 hodin a postupně vystoupí například Pěvecký sbor 16. ZŠ a MŠ Plzeň, soubor muzikálu Divadla J. K. Tyla, pěvecký sbor Javořičky a Plzeňský dětský sbor (ZUŠ B. Smetany), po rozsvícení za účasti primátora Plzně a plzeňského biskupa vystoupí zpěvačka Kamila Nývltová.